Kilometrový kráter na Sibiři je rájem pro badatele: Brána do podsvětí?!

Obří kilometrový kráter Batagajka na Sibiři, který byl objeven v roce 1960 a pořád roste, děsí tamní jakutské obyvatele. Ti věří, že díra je vstupní bránou do podsvětí. Zato vědci a další badatelé jsou z propasti absolutně u vytržení.
Místním z vesnice Batagaj nedaleko Jakutska obří rokle nahání strach, nepřibližují se k ní. „Z podzemí se ozývají děsivé zvuky,“ tvrdí.
Podle odborníků ale za kráter nemohou žádné temné síly, ale odlesňování. Kvůli kácení stromů začala být zmrzlá půda vystavována přímému slunci. Paprsky prohřívaly zem, permafrost se začal rozmrazovat a drolit. Jeho vrstvy tak otevřely vědcům pohled do 200 tisíc let staré historie. Odhalené stěny kráteru by mohly lidstvu říct víc o změnách klimatu v minulosti a snad i budoucnu. V jeho jícnu se také našly dlouho pohřbené zvířecí ostatky, pozůstatky mamuta, 4400 let mrtvého koně i zkameněliny stromů.
Muž zmizel i s postelí: Propadla se pod ním zem! Pátrání bylo bezvýsledné...
Celý článekBatagajka zatím měří na délku kilometr a sahá do hloubky 86 metrů. Kráter ale velkou rychlostí roste. Během jednoho roku průměrně o deset metrů, v teplejších obdobích dokonce o 30 metrů! Nadšení vědců brzdí fakt, že rozšiřování kráteru povede k úniku velkého množství skleníkových plynů do atmosféry.
Víte, že...
...permafrost je půda v polárních oblastech, která ani v létě nerozmrzá? Její mocnost je od několika cm až po 1450 m a značně kolísá od místa k místu.