Tank T-34 poslala do šrotu revoluce!

Legendární ruské tanky T-34 stojící na kamenných podstavcích bývaly v socialistickém Československu symbolem osvobození Rudou armádou v květnu 1945. Ani Jihlava nebyla výjimkou. Když po listopadu 1989 nastalo kácení těchto pomníků, došlo i na jihlavského veterána. Ten však z podstavce málem odjel sám...
Přihlížející lidé strnuli v údivu, když se odpoledne 11. září 1990 vojáci pokoušeli válečného veterána stáhnout z kamenného podstavce na podvalník a jeho motor se nečekaně rozburácel. „Vyvalil se z výfuků oblak černého kouře a všichni kolem ztuhli,“ vzpomínal Josef Černý. Ten se přijel do Jihlavy podívat až z Pelhřimovska. Na vojně prý v podobném tanku ještě jezdil.
„Památník osvobození vznikl v Jihlavě až v roce 1975. Tank prý na zbudovaný podstavec ještě tehdy sám vyjel. V nádržích tak musela zůstat nafta. Jak s ním cukli, tak ten motor i po těch letech naskočil,“ vysvětloval pamětník.
Proč byl mimo městoV samotné Jihlavě se vedou dodnes polemiky, proč památník osvobození nebyl umístěn v centru města, ale na jeho konci za ústředním hřbitovem směrem na Pelhřimov. „V těch místech došlo ráno 9. května 1945 k tragédii,“ vysvětluje pamětník a amatérský historik Ladislav Vilímek (76). „Tehdy směrem na Pelhřimov projížděly tanky 5. gardového tankového sboru. Vpředu na jednom z tanků seděli dva Jihlaváci, Filip Barták a Oldřich Novák. Ti Rusy naváděli městem na Pelhřimov. V těch místech na ně ze zálohy zaútočil německý obrněnec a dva z tanků zasáhl. Zemřelo šest sovětských tankistů a oba Češi,“ popsal událost Vilímek. Ten se spolu se svým otcem dostal na místo, když se z obou zasažených sovětských tanků ještě kouřilo. „Táta pak dostal od maminky pořádně vyhubováno,“ zavzpomínal amatérský historik.
Už po roce 1946 se na místě objevilo poděkování obětem tragédie ze závěru války v podobě malého kamenného pomníčku. Ten je dnes přemístěn na ústřední hřbitov, vedle hrobu Filipa Bartáka. Někdo z něho ulomil pěticípou kovovou hvězdu.