Přestěhujete se za prací? Dostanete 50 tisíc!

Jak donutit Čechy, aby přestali být peciválové? Ministerstvo práce vymýšlí další a další výhody pro nezaměstnané, kteří budou ochotni dojíždět za prací. Od úterka už mohou dostat příspěvek až 3,5 tisíce korun měsíčně na dopravu nejen ti z vybraných krajů, ale úplně všichni. A kdo se rozhodne kvůli práci přestěhovat, může mít 50 tisíc na ruku!
Až dosud mohli příspěvek na dojíždění dostat jen lidé z šesti krajů, nyní tato podmínka padla. Platí ale, že musí být evidováni jako nezaměstnaní déle než pět měsíců a zároveň uzavřou pracovní smlouvu na dobu neurčitou nebo alespoň na šest měsíců.
Nejvýš rokAni tato podmínka ale není striktní. „Nově o něj mohou žádat například zájemci, kteří jsou bez práce kratší dobu, ale není možné jim zprostředkovat zaměstnání v místě bydliště kvůli jejich zdravotnímu stavu, nedostačující praxi nebo péči o dítě,“ vysvětlila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Příspěvek na dojíždění bude úřad práce poskytovat po dobu trvání pracovního poměru ale maximálně 12 měsíců.
Benzin i chůva
Kdo však dojíždí do vzdálenosti maximálně 10 kilometrů, má nárok na příspěvek 1000 korun jen tehdy, pokud neexistuje pravidelné spojení veřejnou dopravou. Pro delší vzdálenosti ale tato podmínka padá a nejvýš lze inkasovat 3,5 tisíce korun. Přitom za tento příspěvek nemusí zájemci hradit pouze cestovné. Lze ho použít jak na jízdenky, tak na nákup benzinu, ubytování či třeba na zaplacení chůvy k dětem.
Úplnou novinkou pak je jednorázový příspěvek na přestěhování se za prací, a to 50 tisíc korun. O ten mohou žádat nezaměstnaní více než pět měsíců, kteří se přestěhují za prací více než 50 km vzdušnou čarou. Nesmí to být ale v zahraničí.
„Zájemce musí doložit adresu původního pobytu, pracovní smlouvu a kupní nebo nájemní smlouvu,“ uvádí ministerstvo. Peníze žadatel nevyúčtovává, a navíc si o ně může říct jednou za 3 roky, pokud se opět stěhuje. Podmínkou je, aby v předchozím zaměstnání odpracoval alespoň celý rok. „Nejedná se o nárokovou dávku, její poskytnutí bude vždy záležet na konkrétní situaci na lokálním trhu práce a na dohodě mezi žadatelem a úřadem práce,“ shrnula generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.
Rychlý faktPříspěvek na dojíždění se zatím poskytoval v celkem v šesti krajích. Od dubna do konce září o něj podle ministerstva požádalo 555 zájemců. Nejvíce, tedy 192, jich bylo z Moravskoslezského kraje a nejčastěji se vyplácelo 2500 korun.
Kolik za dojíždění?
10 až 25 km - 1500 Kč
25 až 50 km - 2500 Kč
více než 50 km - 3500 Kč