Jak připravit auto na zimu: 7 nejdůležitějších věcí!

Podle statistik roste riziko nehody v prvních zimních měsících o deset procent. A také poruchy na autě jsou častější. Aha! vám poradí, jak připravit auto, abyste v mrazivých dnech bez problémů vyjeli a vrátili se ve zdraví.
1. Přezujte na zimní pneumatiky
Když je na silnici sníh, nesmíte bez zimního obutí od 1. listopadu vyjet. A je to dobře. Kdybyste na letních pneumatikách vjeli na led, už při 30 km rychlosti budete mít brzdnou dráhu o 11 metrů delší.
Na první sníh se ale nevyplácí čekat. Výhody zimních pneumatik poznáte, už když teploty klesnou pod 7 stupňů. A také se vyhnete frontám v servisu, které se už začínají plnit. Kromě pneumatik si nechte změřit a případně i seřídit geometrii podvozku a kol, aby se vám pneumatiky sjížděly rovnoměrně a při brzdění pracovaly naplno.
Zimní pravidlo 4 x 4 x 4
Na všech kolech 4 stejné pneumatiky
Minimálně 4mm hluboký vzorek
Maximálně 4 sezony ježděné pláště
2. Zkontrolujte tlak
Podle posledních testů autoklubu ÚAMK snižuje správný tlak v pneumatikách riziko dopravní nehody nebo aquaplaningu. „V testu se jasně ukázalo, že při snížení tlaku o 0,5 baru se zvýší spotřeba o 2 % a až o 30 % se zvýší riziko dopravní nehody a sníží kilometrový výkon vozu. Dokonce se nám při testu ve vysoké rychlosti stalo, že podhuštěná pneumatika po najetí na nerovnost praskla“, shrnuje výsledky testu prezident ÚAMK Oldřich Vaníček.
Zítra se slaví svátek, ze kterého určitě bude mít největší radost exprezident…
Celý článek3. Zkontrolujte provozní náplně
Přicházející mrazy vám mohou značně poškodit vozidlo. Mráz vám může roztrhat chladič i nádržku ostřikovače. Nechte si proto přeměřit bod mrznutí chladicí kapaliny a do ostřikovače doplňte zimní směs. Dokud nejsou kruté mrazy, stačí letní směs naředit tou zimní a vypotřebovat. Zkontrolujte si i břity stěračů. V zimě je budete potřebovat mnohem více než v létě.
4. Zkontrolujte autobaterii
Ještě než přijdou kruté mrazy, nechte si přeměřit výkon autobaterie. Budete mít jistotu, že vás při prvních ranních mrazících nenechá baterie »ve štychu«.
5. Zkontrolujte osvětlení
V zimě se jezdí často v noci a v šeru. Zkontrolujte si proto i osvětlení. Nejlépe to uděláte v servisu, kde vám nastavení přeměří. Ale i pouhým okem poznáte, jestli nemáte zašlé kryty světel a není třeba nechat si je zrenovovat a vyleštit.
6. Oprašte zimní výbavu
Do auta si přibalte škrabku na okna, rukavice, a případně i startovací kabely. Jestli se chystáte na hory, přibalte i sněhové řetězy a naučte se je nandávat, dokud je ještě nutně nepotřebujete.
7. Ošetřete auto proti mrazu
Ještě než přijdou mrazy, namažte pryžová těsnění dveří speciálním silikonovým olejem – nepřimrznou vám. Můžete ho použít i jako prevenci do zámků. Vyplatí se nosit ráno v kapse i rozmrazovač zámků.