Rádce Aha!: Jak a čím čistit komín

Než začnete doma topit v kamnech, důkladně prohlédněte a vyčistěte komín. S kamny na tuhá paliva si na čištění ani nemusíte zvát kominíka. Aha! vám poradí, jak na to.
1. Čištění trubek
Trubky kouřovodu opatrně vysuňte z kamen a ucpěte zmačkanými novinami nebo vlhkým hadrem. Pak je odneste mimo dům, vysypte saze a trubky vyčistěte kartáčem.
2. Vyčištění komína
Ucpěte otvory po trubkách a začněte čištění strojkem, který spustíte z dvířek na půdě nebo ze střechy. Drobnější nečistoty dočistíte kominickou štětkou.
3. Likvidace sazí
Saze z komína vyndáte lopatkou dvířky v nejnižším bodě (často ve sklepě). Saze odvezte do sběrného dvora. Je to nebezpečný odpad. Po čištění si nezapomeňte udělat zápis do požární knihy.
Jak často »smejčit« komín?
Zákon umožňuje čištění svépomocí jen u kotlů na pevná paliva do 50 kW. U rodinných domů s celoročním provozem třikrát ročně a u sezonně obývaných objektů dvakrát ročně. V obou případech si musíte jednou ročně pozvat kominíka, aby vám zkontroloval spalinovou cestu, prohlédl požární knihu a vydal o tom zprávu. Ta má platnost 1 rok a zaručuje, že v případě požáru nebudete za požár zodpovědní.
Pozor na dehet!
Když při čištění narazíte na mazlavý dehet, volejte kominíka. Hrozí komínový požár, při němž může teplota v komíně vystoupat až na 1000 °C.
Kolik stojí kominík?
Pokud se vám nechce špinit se sazemi, pozvěte si kominíka. Čištění komína stojí běžně od 100 do 300 korun. Kontrola spalinové cesty kominíkem včetně provedení zápisu okolo 200 korun.
Pokuta není to nejhorší
Za nevyčištění komína vám pokuta nehrozí. Zákon to nepřikazuje. Hrozí ale ve chvíli, kdy dojde kvůli nevyčištěnému a nezkontrolovanému komínu k neštěstí. Dělá 25 000 korun, a navíc budete platit případnou škodu na poškozených nemovitostech i zdraví.