Únosci napojení na teroristy unesli v Libanonu 5 Čechů: Co s nimi bude? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 3. března 2024

Svátek slaví Kamil, zítra Stela

Únosci napojení na teroristy unesli v Libanonu 5 Čechů: Co s nimi bude?

Fotografie
Fotografie (internal)

Prázdné auto taxi a v něm pět pasů Čechů našli včera ráno na východě Libanonu v údolí Bikáa ve městě Kafraja. Slehla se po nich zem a spolu s nimi se pohřešuje i řidič vozu. Podle posledních informací se zřejmě jedná o odvetu za Libanonce Alího Fajáda, který byl zatčen loni v Praze. Jeden z pohřešovaných Čechů se navíc účastnil i procesu s ním... Některá tamní média zmiňují, že je chtějí vyměnit za svého krajana.

Loni byli v Praze zadržeia tři muži – mezi nimi byl Libanonec Alí Fajád. Chtěli prodat zbraně a kokain americkým agentům, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC. Fajád je podle zahraničních médií napojený na teroristy a únosci prý žádají jeho propuštění. V současné době je trojice mužů ve vazbě a čeká na vydání do USA, kde jim hrozí doživotí. Fajád dle libanonských médií pochází ze stejné vesnice jako pohřešovaný taxikář. A s ním ve voze jeli Fajádův obhájce i soudní překladatel. Náhoda nebo vodítko?

Zatímco v Libanonu probíhá obrovská armádní pátrací akce, i české ministerstvo zahraničí dělá, co může, aby pohřešované nalezlo. Šéf rezortu Lubomír Zaorálek (ČSSD) bude volat svému libanonskému protějšku. Mluvčí Michaela Lagronová však Nedělnímu Aha! nemohla potvrdit, že šlo o únos, ani jména pohřešovaných mužů. „Je to jak z bezpečnostních důvodů, tak i proto, že informujeme jejich rodiny a ty mají nárok o tom vědět jako první,“ řekla.

Ministerstvo zahraničních věcí situaci v Libanonu monitoruje. A varuje české turisty už od loňského října, aby jakoukoliv cestu do nestabilní lokality zvážili kvůli »reálné hrozbě teroristických útoků islámských extremistů«. Apeluje také na to, aby se turisté registrovali v cestovatelské databázi ministerstva s názvem DROZD.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.