Na rybníku Svět končí letošní výlovy! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 6. prosince 2023

Svátek slaví Mikuláš, zítra Ambrož / Benjamín

Na rybníku Svět končí letošní výlovy!

Výlovem rybníka Svět končí v Česku tradičně velké výlovy.
Výlovem rybníka Svět končí v Česku tradičně velké výlovy. (ČTK)

Výlov nejslavnějšího českého rybníku začal včera v Třeboni. Rybáři odhadují, že Svět do pátku vydá 120 tun ryb. Jeho výlovem končí podzimní rybářská sezóna.

Svět má rozlohu 214 hektarů a naposledy se lovil před dvěma lety. „Očekáváme, že jen tržního kapra bude sto tun. A to už v létě jsme odtud vylovili 50 tun kaprů,“ řekl ředitel Rybářství Třeboň Josef Malecha.

Jedinou vadou na kráse je nevlídné počasí. Výlov začal za deště a chladného větru. Přesto lidé na hráz rybníka tradičně zamíří. Právě tam totiž získají nejlevnějšího kapra. Kilogram vyjde na 75 korun. Na sádkách už je cena za kapra I. třídy o 2 koruny vyšší, za výběrového si lidé připlatí 12 korun za kilogram. Zákazníci musí počítat s tím, že u prodejců vánočního kapra bude cena ještě vyšší. „Výlov Světa končí v pátek. V tomto a příštím týdnu lovíme poslední rybníky,“ dodal Malecha.

Rybník Svět

*Vybudoval ho slavný zakladatel rybníků Jakub Krčín z Jelčan v 70. letech 16. století.

*Původně měl rozlohu 380 hektarů a jmenoval se Nevděk, protože jeho stavbu provázely velké problémy a protesty Třeboňských.

*V roce 1611 přišla povodeň, po které byl Nevděk rozdělen na Svět a Opatovický.

Výlovy kaprů

Recept: Třeboňské kapří hranolky

Suroviny: 600g filet z kapra, 10 g soli, česnek, sladká paprika, mletý kmín, zázvor, 30 g sójové omáčky, 50 g hladké mouky, 30 g škrobové moučky a olej na smažení.

Postup: Vykostěné filety nakrájíme na delší tenké kousky, osolíme, přidáme česnek, koření a sójovou omáčku. Po odležení je obalíme v hladké mouce s paprikou a škrobovou moučkou a smažíme na rozpáleném oleji. Před podáváním necháme okapat.

Autor:  ČTK,hra

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.