Primátor Prahy Hudeček a náměstek Vávra po sporech opustí TOP 09 | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 19. května 2024

Svátek slaví Ivo, zítra Zbyšek

Primátor Prahy Hudeček a náměstek Vávra po sporech opustí TOP 09

Hudeček s Vávrou v Top 09 skončili.
Hudeček s Vávrou v Top 09 skončili. (ČTK)

Pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) a předseda pražské TOP 09 Jiří Vávra po vzájemných sporech nabídli rezignaci na členství ve straně. Nechtějí prý poškozovat dobré jméno TOP 09. Vedení TOP 09 jejich návrh přijalo, podle prvního místopředsedy strany Miroslava Kalouska jejich krok posílí pražskou TOP 09, kterou veřejné spory mezi Hudečkem a Vávrou poškozovaly.

Předsednictvo TOP 09 ustanovilo nový tým koaličních vyjednavačů, v němž oba odstoupivší nahradí místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek a náměstci primátora Václav Novotný a Jiří Nouza.

Hudeček ČTK řekl, že zatím zůstává členem klubu zastupitelů TOP 09. "Mám silný mandát od voličů, který nezklamu," uvedl.

Podle Vávry byla jeho rezignace za této situace nejlepším řešením. "Pochopil jsem, že pokud v tak vyhrocené situaci nesložím funkci, tak to neudělá ani Tomáš Hudeček, a nerad bych rozbroji dál poškozoval stranu, jejíchž členů si vážím," řekl ČTK dosavadní šéf pražské TOP 09. "Byl bych velice obezřetný z hlediska dalších kontaktů Hudečka s ANO," dodal.

Podle Kalouska byla rezignace obou politikou jejich vlastním rozhodnutím a nikdo z vedení ji nepožadoval. "Strana je sjednocena, je zbavena vnitřních sporů, a je tedy v Praze významně posílena, protože to, co každou stranu nejvíce oslabuje, jsou její vnitřní spory," řekl novinářům první místopředseda TOP 09. Očekává, že Hudeček "dodrží smlouvu s voliči" a v zastupitelstvu hlavního města bude postupovat ve shodě s TOP 09. Odchodu dalších členů ze strany v Praze se Kalousek neobává.

TOP 09 pod vedením Hudečka skončila ve volbách v Praze těsně druhá za vítězným ANO. Vávra, který na Hudečkově kandidátce nebyl, označil volební výsledek za prohru TOP 09. Už v pondělí naznačil, že je na vině lídr, tedy Hudeček. Primátor zase vyzval svého rivala Vávru k odchodu ze strany. Stalo se to v úterý poté, co média zveřejnila fotografie Vávry z údajné narozeninové oslavy vlivného podnikatele Tomáše Hrdličky.

Povolební situaci v Praze navíc rozvířila informace šéfa ANO Andreje Babiše, který v pondělí oznámil, že se Hudeček před časem ucházel o možnost vést pražskou kandidátku ANO. Primátor to odmítl. Řekl, že dostal nabídku, kterou ale odmítl. "V žádném případě nehodlám vstupovat do klubu zastupitelů ANO," řekl po dnešní rezignaci Hudeček.

ANO vyhrálo volby se ziskem 17 zastupitelů, metropoli dosud vládnoucí TOP 09 skončila za ním se šestnácti křesly. Po osmi mandátech má v 65členném zastupitelstvu Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN), ODS a ČSSD. KSČM získali stejně jako Piráti čtyři křesla. Jako nepravděpodobnější se zatím v Praze jeví koalice kopírující vládní půdorys - tedy spolupráce ANO, ČSSD a Trojkoalice. V úterý se ale objevily informace o tom, že Trojkoalice není v názoru na možnou spolupráci s ANO zcela jednotná.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.