Výlet za sochou obryně Růžičkové: Takovou bizarnost snad jinde v Česku nenajdete!
Dneska se jezdí na výlety za kdečím. Na hrady a zámky, což je klasika. Teď třeba ale frčí krokodýli, expozice v ostravském dole, stezka v korunách stromů či exkurze do pivovaru s ochutnávkou. Že se ale lidé vydají za obrovskou hroudou polystyrenu? No jasně, proč ne, do jihočeských Hoštic přijíždějí autobusy s turisty pod bizarní sochu herečky Heleny Růžičkové (†67).
A lidé se diví, kroutí krkem, ovšem jsou spokojení. Milují Troškovu trilogii Slunce, seno… A co je s tím spojeného, je docela zajímá. V Hošticích u Volyně loni vyrostla olbřímí skulptura statné vesnické hudrmanice Škopkové, což je prý skutečný hit.
Vytvořil ji loutkář Ivan Moravec (63); není to zrovna umělecké dílo, spíš pitoreskní slepenec polystyrenových dílů s podobou hřmotné maminy Škopkové. Ale proč, ne… Kritici Troškovým filmům také upírají umělecký význam. „Chtěl jsem do ní vdechnout osobnost Heleny Růžičkové. Pečlivě jsem si nastudoval všechny pohledy, rozkreslil profil, ánfas a vyřezával,“ popisuje Ivan Moravec. S nápadem vytvořit sochu přišel provozovatel místního JZD, místní loutkář pak návrh a výrobu obstaral sám.
Vybral ten nejtvrdší polystyren, s nejvyšší hustotou kuliček. Čtyřmetrový hranol pak seřezával elektrickou řezačkou, což jsou v podstatě rozžhavené dráty simulující pilku. „Trvalo to tři měsíce, nějakých dvě stě hodin práce. Socha přišla na pár desítek tisíc.“ Kolik přesně to bylo, sochař už ani neví. Jde spíš o jakousi karikaturu, Škopková si vlastně ani není moc podobná. Vypadá fakt jako obryně.
Pracovala v kravíně, proto tenhle srandovní monument stojí právě vedle něj. A proto si ji také přiřadíte k filmové postavě. „Jsem rád, že jsem měl tu čest sochu vytvořit,“ nenechá se zviklat pochybnostmi vesnický umělec.
Křenící se plastika byla odhalena minulý rok v červenci režisérem Troškou a od té doby se roztrhl pytel s turisty. Všichni chtějí vidět Škopkovou v nadživotní velikosti. Setkala se i s kritikou, že vypadá jako postavička obra Shreka. A dokonce, že se prý jedná o zneuctění památky Heleny Růžičkové. „Je to nadsázka k bláznivým letním komediím a patří k celému areálu družstva, které funguje jako filmový skanzen. Helena měla obrovský smysl pro legraci,“ řekl Troška.
Však také prý skončila na prvním místě jako nejkurióznější socha z jižních Čech. „Od pádu komunismu sem jezdí turisti pořád. I kvůli Michalovi Tučnému na festival a poklonit se k hrobu,“ říká Moravec.
Co uvidíte za 25 korun?
V celém hoštickém areálu si můžete připomenout kromě Škopkové i ostatní
postavy z filmů Slunce, seno… A muzeum, kde zhlédnete celou trilogii i rozhovory s herci, skýtá třeba i postel babky Škopkové nebo motorku, na které jezdil Venca Konopník. Nacpali sem i autobus Zemák, což ale s filmem moc nesouvisí. Asi nevěděli, kam s ním… Za prohlídku celého areálu zaplatíte pouze 25 Kč. Poté se můžete vydat na hoštickou náves, kde uvidíte důVýlet do Hoštic za sochou Heleny Růžičkové.m Škopkových a Konopníkových či zámek.
Máte ve svém okolí také takhle podobně skulpturu nebo jinou atrakci, která zajímá turisty? Pošlete nám fotografii! Vybrané příspěvky odměníme honorářem!