Velká příloha o psech

PLZEŇ (vet) – Základem kondice, dobrého zdraví a spokojenosti vašeho psího miláčka je kvalitní strava. Někdo dává přednost domácímu jídlu, jiný granulím či konzervám. A někteří lidé si stále myslí, že psovi stačí zbytky od stolu. Co je ale skutečně pro našeho čtyřnohého přítele prospěšné? Jakou stravou mu můžeme ublížit?
● Jaký se pro vás hodí
● Jak se dá u nás pojistit
● Co vyjadřuje psí »řeč«
Rady veterinářky, jak správně krmit psa
Jak se zachovat, když má zdravotní potíže? Čtenářům Aha! radí plzeňská veterinářka Zuzana Antalová.
Je lepší psa krmit granulemi, nebo mu vařit?
Je to jedno, pokud ho jeden den nekrmíte granulemi a druhý den vařenou stravou. Můžete dochucovat granule vařeným jídlem, např. rýží nebo vývarem, ale musíte to pak dělat při každém krmení. Pokud se rozhodnete pro vaření, nezapomeňte, že pejsek musí mít ve stravě minimálně 60 až 80 % masa, zbytek by měla být vařená zelenina, rýže nebo těstoviny či ovesné vločky. Občas je vhodné přidávat vitaminy ve formě směsi nebo v tabletkách.
Jak vybrat vhodné granule?
Na značce tolik nezáleží. Pozorně si ale přečtěte složení krmiva. Na prvním místě bývá vždy surovina, které je v krmivu nejvíce. Mělo by to být maso, nikoliv vedlejší živočišné produkty. Pak může být rýže, kukuřice nebo jiné obiloviny a nakonec ostatní složky. Olej by měl být spíše živočišný než rostlinný.
Je možné kombinovat granule a konzervy?
Lze to, ale protože po konzervách bývají pejsci mlsní, je lepší konzervou granule jen ochucovat. Pokud ale pes žere ochotně granule, raději se konzervám vyhněte. Může se pak totiž stát, že pes začne granule odmítat. Jestliže by žral jen konzervy, bude mít pravděpodobně větší problémy se zubním kamenem a zažíváním.
Lze kombinovat různé druhy granulí?
Nemělo by se to dělat. Má to smysl jen u hubených psů, kteří nechtějí jíst a vybírají si. Např. do granulí pro dospělé jim přimícháte trochu štěněčích, které jsou chutnější a bohatší na bílkoviny a tuky. Jde však jen o krátkodobou záležitost. Pokud se ke kombinování rozhodnete, tak vždy míchejte jen granule stejné kvality a nejlépe jedné značky. Nevhodné je, když psovi dáváte levnější krmení, a pak mu chcete čas od času přilepšit kvalitnějším. Z toho muže mít jedině zažívací potíže.
Potřebuji přejít na jiný druh granulí, jak to udělat, aby pejsek nedostal průjem?
Přechod na nové krmivo je třeba provést pozvolna. Ze začátku přisypáváme malé množství do krmiva původního, potom se podíl nového zvětšuje na úkor původního. Jestli krmivo pejskovi vyhovuje či ne, poznáte nejdříve za měsíc.
Lze krmit psy kočičími granulemi a konzervami?
Raději to nedělejte. V kočičím krmivu je více tuku a bílkovin, a při dlouhodobém krmení by příliš zatěžovalo pejskovo trávení a ledviny. Pokud ale pes výjimečně ochutná z kočičí misky, nic hrozného se nestane.
Kdy je lepší dávat psovi granule namočené?
Namáčet granule je vhodné u psů, kteří málo pijí. Přijímají tak více tekutin. Je to dobré i u velkých psů, kteří mají tendenci granule hltat. Nenamočené jim pak nabobtnají až v žaludku a hrozí jim zdravotní problémy.
Jak živit staré psy, kteří přišli o zuby?
Dásně pejskům většinou natolik ztvrdnou, že jsou schopni granule chroupat i bez zubů. Pokud mají problém s jejich konzumací, můžeme granulky namočit. Jestliže pes jedl celý život granule, není příliš vhodné přejít na konzervy, mohou způsobovat průjmy.
Jak obohatit stravu, aby měl pes kvalitní srst?
Základem jsou omega mastné kyseliny. Je tedy vhodné dávat psovi např. lososový olej, rybí tuk a nebo olej obsahující brutnák lékařský. Srst zkvalitňuje i biotin a na vylepšení pigmentu je vhodné do jídla přidávat řasu.
Je syrové vejce pro psa prospěšné nebo nebezpečné?
Syrové vejce obsahuje lutein, takže může zlepšit barvu srsti. Je ale riziko, že pejsek onemocní salmonelózou.
Lze pejskovi dávat zbytky od stolu?
Určitě ne. Jídlo bývá hodně tučné, což by mohlo způsobit např. zánět slinivky. Slané a kořeněné potraviny zase mohou mít za následek selhávání ledvin, postižení jater, onemocnění střev. Sladké vyvolává u psů častou cukrovku.
Patří kosti do psí stravy?
Ne! Kosti znamenají pro psy velké riziko. Pro jejich výživu navíc nemají žádný význam. A už vůbec by je neměli dostávat štěňata a senioři. Nedokážou dobře kousat, hrozí zácpa. Pokud někdo chce dávat psovi kosti, tak určitě ne králičí či drůbeží. Jsou ostré, štípou se a hrozí, že se v trávicím traktu zapíchnou. Velmi nebezpečné jsou i krky a ostatní obratle, které pejsci obvykle spolknou celé. Ty se pak mohou zaklínit v jícnu. Jejich odstranění vyžaduje složitý operační zákrok, který nemusí pro pejska dopadnout dobře.
Když budu dávat psovi uvařené prasečí nožičky, je to prospěšné pro jeho klouby?
Kolagen, který obsahují, prospěšný je. Je to ale spíše preventivní záležitost. Léčebně to velký význam nemá.
Jak docílit toho, aby otylý pes zhubl?
Nejlepší je krmit ho odlehčenými granulemi light. Existují i speciální diety na snižování hmotnosti. Pokud chovatel krmí vařenou stravou, měl by v ní omezit bílkovinu a tuk. Psovi by měl dávat spíše maso králičí, kuřecí nebo ryby – ale pozor na kosti! Aby neměl pejsek pocit hladu, je vhodné přidat více vařené zeleniny. Ta mu navíc zlepší zažívání. Při obezitě je vhodné také krmit ho v menších dávkách víckrát denně. Nezbytná je i aktivita – berte tlouštíka na dlouhé procházky.
Co dělat, když má pes průjem?
Pokud je to běžný průjem bez krve, obvykle stačí nechat ho den hladovět a dát mu černý čaj oslazený medem nebo glukopurem, které jsou zdrojem energie. To je důležité hlavně u malých plemen. Velcí psi snášejí půst bez problémů. Druhý den dáme psovi buď speciální granulovanou veterinární dietu nebo vařenou rýži s kouskem vařeného libového kuřete bez soli. Je vhodné stravu rozdělit během dne do menších dávek. Proti průjmu existují i tablety a přípravky speciálně vyráběné pro psy. Obsahují tanin nebo diosmectitum, což je v domácí lékárně smekta. Pokud trvá průjem déle než dva dny nebo je krvavý, vyhledejte veterináře. Malé psy do dvou kil a štěňata může i jednodenní průjem ohrozit na životě.
Co dělat, když pes zvrací?
Pokud zvrací jen normální krmení jednou dvakrát za den, tak mu nasaďte hladovku a zajistěte příjem tekutin. Jestliže zvrací víckrát denně všechno včetně vody, je třeba ihned vyhledat veterináře.
Je normální, když pes žere zeleninu a ovoce?
Je to zcela běžné. Je ale třeba dávat pozor, jakou zeleninu a jaké ovoce. Např. hrozny a zejména sušené rozinky jsou pro psy toxické, stejně tak cibule či avokádo. Tyto plody většinou obsahují alkaloidy, které nejsou psi schopní zpracovat. Vhodná je pro ně vařená kořenová zelenina. Mohou ji jíst i syrovou, hůře ji ale tráví, a tak by jí měli dostat méně. K duhu jim jdou třeba salátové okurky, rajčata, nepálivé papriky, jahody, s chutí si dají i trochu kysaného zelí.
Jak poznám příznaky otravy po nevhodném ovoci či zelenině, a co dělat?
Problémy se spíše projeví u malých plemen. Mohou se u nich objevit neurologické potíže. Začnou zvracet, bývají apatičtí, změní se jim srdeční frekvence. Můžeme se pokusit vyvolat zvracení např. pomocí hořčice či slané vody nebo jít ihned k veterináři.
Piškoty jsou oblíbenými pamlsky. Jsou pro psy dobré?
Je třeba si uvědomit, že jsou velmi tučné a mají v sobě hodně cukru. Malý zhruba dvoukilový pes, např. velikosti jorkšíra, by neměl dostat za den víc než dva. U velkých psů to tak velký problém nebude. Přesto je lepší volit pamlsky kvalitnější, které mají složení podobné jako granule, není v nich příliš barviv a vedlejších produktů jako je sója, obiloviny nebo škrob. Pokud má pejsek rád zeleninu, je to ideální odměna, po které neztloustne a nebude mít zdravotní potíže. Dobrý je i kousek sušeného masa, rozhodně ale ne slané špekáčky nebo salámy.
Jak předcházet tvorbě zubního kamene?
Stačí třeba kupovat větší granule, aby pejsek musel více chroupat. Přitom si zuby čistí. Prodává se i řada výrobků na čištění zubů, které pejsci považují za odměnu. Některé granule či kostičky jsou vylepšované o enzymy, které rozrušují zubní plak, nikoliv ale kámen. Pokud kámen vznikne, je třeba ho odstranit mechanicky nebo ultrazvukem.
Prospívá psovi jednou týdně půst?
U malých plemen vhodný není. Větším nevadí, naopak prospívá jejich trávení.
Je dobré dávat psům syrové maso?
Lze to, pak je ale lepší hovězí, kuřecí či ryba. Musí být ovšem přemražené. A je také třeba kombinovat ho např. s rýží či jinou rostlinnou stravou. Avšak pozor, psi, kteří žerou syrové maso, časem páchnou.
Čím krmit psa, který má problémy s ledvinami, se srdcem či játry?
Uživit ho vhodnou domácí stravou by bylo velmi obtížné. Nedokážete zajistit přesné složení, které by měla dieta mít. Třeba u ledvin je problém s ionty, vápníkem, fosforem apod. Je tedy nejlepší krmit speciálními dietními granulemi či konzervami.
Jak poznám, že strava mému pejskovi vyhovuje?
Rozhodně nestačí jen to, že psovi chutná. Důležitým parametrem je stravitelnost krmiva. Ta se pozná podle množství a formy psího trusu. Trus by měl být hezky formovaný a nemělo by ho být příliš mnoho.
Kolikrát denně psa krmit?
Dospělého 1x denně, nejmenší štěňata 4x denně, odrostlá 2x denně. Velká a gigantická plemena po celý život minimálně 2x denně.
Foto Aha! – Martin Pekárek, Martin Přibyl, ara