Zubní lékaři: Bělicí pasty neúčinkují!

PRAHA – Zdravé a krásně bílé zoubky! Kdo by po zářivém úsměvu netoužil… Také si proto nejméně dvakrát denně čistíte zuby zubní pastou s bělicím efektem? Zřejmě zcela zbytečně! Odborníci o nich tvrdí: Neúčinkují!
„Název těchto past úspěšně mate spotřebitele,“ říká Děvana Houšová, primářka Výzkumného ústavu stomatologického.
Aby se docílilo vybělení zubů, musejí se používat tzv. speciální oxidační prostředky. Ty se ale v takové koncentraci, aby byly účinné, nesmějí do běžných zubních past přidávat. „Bělicí zubní pasty mají pouze čisticí efekt. Ten je zajištěný abrazivními přísadami, které mechanickým účinkem odstraňují usazeniny na zubech. Dále pěnivými přísadami a dezinfekčními látkami, které pomáhají redukovat měkké i tvrdé povlaky zubů,“ vysvětluje primářka Houšová.
Pokud si tedy kupujete pasty s tzv. whitening účinkem v domnění, že vám dokáží vybělit zažloutlé či zašedlé zuby od kávy, čaje nebo cigaret, mýlíte se. Co dělá většina výrobců správně, je to, že na obalu účinnost svých výrobků popisuje větou, která je psána miniaturním písmem. „Uvádí: Zubní pasta udržuje přirozenou bělost zubů,“ říká primářka Houšová. Znamená to tedy, že pasta sice zuby nevybělí, ale při pravidelném používání by se neměla jejich barva výrazněji měnit k horšímu.
Primářka Děvana Houšová: Fluoridy zuby chrání
PRAHA – Stává se vám, že stojíte v drogerii před regálem plným různých druhů a značek zubních past a tápete, kterou vybrat? Pěnivá, nepěnivá, s fluoridy, s bylinkami… A když ji přinesete domů, na kartáček si jí dáte pořádné množství, aby byl její účinek co nejsilnější. Je to tak? Co všechno bychom o pastách měli vědět, říká v rozhovoru pro Aha! prim. MUDr. Děvana Houšová, CSc.
Reklamy na zubní pasty slibují zpevnění zubní skloviny, zabránění vzniku zubních kazů, zubního kamene, vybělení zubů, zamezení krvácení z dásní. Opravdu toto všechno pasty dokáží?
„Pokud výrobce deklaruje nějaký účinek, musí ho doložit klinickými studiemi. Zubní pasty patří mezi kosmetické prostředky a ty mají obecně za cíl chránit a udržovat v dobrém stavu oblasti, na které působí. Svoji funkci však mohou plnit pouze při pravidelném používání.“
Je lepší pasta s fluorem, nebo bez?
„Protikazivý efekt fluoridových zubních past je jednoznačně prokázán.“
A pěnivá, či nepěnivá pasta – která má při čištění zubů lepší výsledky?
„Zubní pasty pěnivé obsahují tzv. detergenty, což jsou látky, které usnadňují odstraňování zbytků potravy a zubních povlaků.“
Kolik pasty při čištění zubů použít? Čím víc, tím líp?
„Zubní pasta může pokrývat celou plochu zubního kartáčku, ale důležitá je především doba, po niž je dávka pasty v kontaktu s povrchem zubu. A správný způsob čištění.“
Jak důkladně po vyčištění zubů vypláchnout ústa? Jen jednou, když už mám tak drahou pastu, tak ať účinkuje i po čištění?
„Přiměřené vypláchnutí úst je nezbytné. U citlivých jedinců mohou zbytky zubní pasty dráždit nebo alergizovat sliznici či pokožku v okolí úst.“
Říká se: po čištění zubů dvacet minut nepijte. Proč?
„Toto doporučení platí především po preventivní aplikaci fluoridových gelů, ať už prováděnou v ordinaci či v domácí péči.“
Autor: (wer)
Foto Profimedia.cz