Ivan Mládek: To je moje Mozková příhoda! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 16. dubna 2024

Svátek slaví Irena, zítra Rudolf

Ivan Mládek: To je moje Mozková příhoda!

Ivan Mládek
Ivan Mládek (Foto Aha! – Karel Kopáč, Martin Pekárek)

Na poslední vernisáži šokoval. Muzikant, humorista a malíř Ivan Mládek (74) změnil styl. Od antiperspektivy, kterou maloval dosud, se přesunul k minimalismu. „Rád se odlišuju, nechci táhnout s davem,“ řekl šéf proslaveného Banjo bandu.

Mládek to má se svými dvěma profesemi přesně obráceně než kolega Karel Gott (77).

Zatímco Slavík si při malování odpočine a pochvaluje si svobodu projevu, Ivan na to má jiný názor. „Jsem bavič, pro mne je naopak relax hlavně brnkání na banjo a kytaru,“ přiznal v galerii P+P Kobylka Mládek.

Malovat začal v polovině 70. let, do té doby se coby syn a vnuk malířů rodinné tradici a vášni ubránil. Obrazy bere velice zodpovědně a občas s novým dílem zajede za malířem portrétistou Josefem Břečkou (66), aby si vyslechl jeho mínění. Právě on taky ojedinělou výstavu zahájil. Vysvětlil, jak se to s mimimal artem neboli minimalismem v praxi má. „Malíř používá minimum barev a tvarů, většinou geometrických,“ řekl Břečka.

Nové obrazy Ivana Mládka mají zábavné názvy. Největší zájem vzbudila díla pojmenované Maminko, máte černouška, Bača ide do hor a Mozková příhoda.

Jak začínal... 40 let malířem

Ivane, kdy jste začal s malováním a jaký byl prvotní impuls?
„Tátovi malířovi jsem se v dětství ubránil. Na malování jsem se zlákat nenechal a dal přednost muzice. Až o mnoho let později jsem po štětci sáhnul, víceméně z donucení. V začínajícím Banjo Bandu jsme někdy v toce 1975 vymýšleli prezentační akci, na kterou bychom pozvali lidi, se kterými jsme se potřebovali jako nová kapela zkontaktovat. A někdo vymyslel vernisáž obrazů.“

A vy jste se toho chopil.
„Musel jsem. Přestože byli ve skupině tři výtvarníci, nikdo nebyl ochotný nějaký ten obraz namazat, u muziky všichni zlenivěli. Tak jsem se tohoto nebezpečného úkolu zhostil sám.“

Jak to dopadlo?
„Nakoupil jsem plátna, barvy, štětce a ředidla, vytáhl ze sklepa tátův malířský stojan a dal se do díla. Kreslířsky jsem byl totálně zanedbaný, a tak mě napadlo pokrýt zakoupených dvacet pláten malůvkami ve stylu primitivních lidových malířů. Tenkrát mě inspirovala nedávná pražská výstava naivního jugoslávského umění s tím, že se budu snažit být ještě větším primitivem než oni. To se mi během týdne podařilo a dodnes se za tato dílka upřímně stydím.“Přečtěte si
dandova
19. 12. 2016 • 13:42

Dobrý.

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.