Život a paralelní světy sester Bartošových: Proč se nemohly vystát? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 6. října 2022

Svátek slaví Hanuš, zítra Justýna

Život a paralelní světy sester Bartošových: Proč se nemohly vystát?

Ivana se poprvé od smrti sestry objevila na veřejnosti.
Ivana se poprvé od smrti sestry objevila na veřejnosti. (Foto Aha! – Pavel Machan, Marek Pátek)

Přijela vůbec poprvé veřejně uctít památku sestry Ivety (†48), svého dvojčete. Kdysi rovněž zpěvačka Ivana Bartošová (48) na pražský koncert Královen popu dorazila ze Švýcarska, kde už dvacet let žije. Přijela s maminkou, bratrem Lumírem a manželem Stephanem. „Ano, toto je moje jediná veřejná pieta Ivetě,“ prohlásila. Iveta Bartošová spáchala na konci dubna sebevraždu skokem pod vlak.

Ivana žila vždy ve stínu své slavnější sestry, přitom podle lidí z branže měla víc talentu a mnohem zajímavější hlas. Také zpívala, ovšem ustoupila Ivetě a před dvaceti lety odešla do Švýcarska. „Ona byla opravdový formát. Měla pokoru, snahu i talent. A dokázala se prosadit v zahraničí. Iveta ji vedle sebe nesnesla,“ prozradil manažer Tomáš Gottlieb.

Jak šly roky obou sester? Obě byly úplně jiné, každá zvolila jinou cestu. Ivana tu složitější, byl to v podstatě útěk, když zjistila, že ji slavnější sestra vedle sebe nechce. Iveta měla díky vlivu Ladislava Štaidla, s nímž několil let žila a měla syna Artura, lépe umetenou cestičku. Tragický konec byl završením jejích celoživotních útěků…

Jak s nimi šel čas? 

1966
Narodily se 8. dubna v Čeladné. První Ivana, o Ivetě neměl nikdo tušení, přišla na svět až po 15 minutách a museli ji oživovat. Tehdy nebyl ultrazvuk, lékaři netušili, že jsou v bříšku maminky Svatavy dvojčata. „Připadala jsem si nechtěná celý život,“ tvrdila Iveta. „Rodiče na mě nebyli připraveni, vnutili jim mě.“

Jaké byly?
Iveta byla odmala uzlíček nervů, poddajná a zranitelná, snadno ovlivnitelná. „To Ivana si vzala energii i odolnost za obě dvě a na mě nezbylo,“ soudila ublíženě Iveta.

1975
Ve škole střídavě táhly za jeden provaz a střídavě se dohadovaly o kluky. „Ne, my jsme jiné kamarády nepotřebovaly, měly jsme sebe,“ dušovala se Iveta, Většinou spolu ale neseděly v lavici a měly jiné zájmy.

1984
Iveta vyrazila do Prahy za kariérou zpěvačky. Vystupovala s Petrem Sepešim a spolu také až do jeho smrti v roce 1985 žili. Ivana přišla do Prahy skoro po půlroce. Před tím ale zdědila kapelu Dianthus ve Frenštátu pod Radhoštěm, v Beskydech byla za hvězdu!

1985
„Měly zpívat spolu. Obě byly výborné a marketinkově to do sebe zapadalo dokonale. Zpívající dvojčata? Měly by kariéru až do důchodu. Jenže Láďa Štaidl byl výrazně proti. A nechtěla to ani Iveta,“ vzpomíná na tehdejší dobu muzikant Felix Slováček, který obě sestry pro svět pop music objevil.


1986
Tomáš Gottlieb, manažer Ivety, domluvil šňůru obou sester po republice za mimořádný honorář. Iveta spustila hysterickou scénu a zakázala mu ještě někdy o něčem podobném uvažovat…

1987
Iveta přestoupila do stáje Ladislava Štaidla. Ivana měla vlastní písničky u Felixe Slováčka.

1988
Vztahy se urovnaly, obě čas od času vystoupily spolu, ovšem Iveta začala na sestru opět žárlit. Z pěti původních písní, které zpívala Ivana v jejím pořadu, zredukovala její vystoupení na dvě písničky. Ivana se musela přejmenovat na Vianu.

Ivaně vyšel debutový singl s písněmi Dotek lásky a Touha. Iveta už měla za sebou několikrát zlatou dlouhohrající desku pod názvem »I.B.« z roku 1987.

1989
Iveta vydala album Blízko nás, opět velmi úspěšné. Zpívala s orchestrem Ladislava Štaidla, zároveň spolu žili. Byla na vrcholu kariéry.

Ivana se vydala na turné po NDR, kde měla velký úspěch a na dlouho otevřené dveře. Vyšel jí největší hit »Pojďme se zbláznit«. V letech 1988 až 1991 bodovala okolo dvacátého místa ve Zlatém slavíku.

1990
Ivana se vydala zpívat na loď, což tehdy znamenalo skvělý výdělek, kdo něco uměl, vyrazil do světa. „Zpívala i v barech, byla tak šťastná. Byl to ústup ze slávy, ale ona to tak chtěla. Nemusela být tolik na očích jako Iveta,“ mínil Slováček. Podle manažera Tomáše Gottlieba se Ivetě dobrovolně uklidila z cesty.

1994
Ivana odešla do Švýcarska. Měla zkušenosti, byla světem protřelá a nepotřebovala nad sebou ochrannou ruku. Iveta dostala hlavní roli ve filmu Svatba upírů a poprvé přiznala deprese. Přidaly se problémy s prášky a alkoholem. Poprvé se pokusila o sebevraždu.

1996
Iveta porodila syna Artuta. Ivana se zabydlela ve Švýcarsku, zkusila zpívat a to vcelku úspěšně. Živila se jako diskžokejka. Sama děti nemá, nicméně je vdaná a s manželem provozovali obchod. Obě sestry nazpívaly duet »S láskou«.

2003
Iveta je muzikálovou hvězdou. Ivana pouští desky ve Švýcarsku a příležitostně zpívá. Vdala se za Stephana. „Vzala si nějakého kamaráda. Myslím si, že je trochu nešťastná. Lidé ji tady prostě nebrali. Ona tím trpěla a já taky. Já bych jí moc přála úspěch, protože je to moje dvojče,“ řekla Bartošová na Frekvenci 1. Opak byl pravdou. Ivanu nemohla jako zpěvačku vedle sebe vystát. A Ivana byla ve Švýcarsku spokojená.

2008
Obě sestry pohřbily v dubnu tatínka. V červnu Ivana přijela na koncert Ivety a dojetím slzela. Iveta se dostala zase zpět nahoru. Velký comeback měl hned dvě roviny, sestry po dlouhé době v harmonii.

2014
„Ségře už je teď asi lépe! Neměla vůbec lehký život, ale myslím, že jsme stále na dálku spojené,“ svěřila se Ivana Bartošová na koncertě Královny popu. I když ji Iveta profesně nesnesla, nikdy spolu nepřetrhaly pouta.Přečtěte si
prasulka
25. 10. 2014 • 12:47

prasulka
25. 10. 2014 • 12:47

prasulka
25. 10. 2014 • 12:47

prasulka
25. 10. 2014 • 12:46

prasulka
25. 10. 2014 • 12:46

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.