Opilec při bouračce zabil kamaráda. Pak ho posadil za volant... | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 26. května 2024

Svátek slaví Filip, zítra Valdemar

Opilec při bouračce zabil kamaráda. Pak ho posadil za volant...

Pitva ukázala, že mrtvý před nehodou za volantem sedět nemohl.
Pitva ukázala, že mrtvý před nehodou za volantem sedět nemohl. (Profimedia.cz)

Dva kolegové se vraceli ze služební cesty v terénním autě VAZ. Na neasfaltované cestě došlo k vážné havárii a J. D. zemřel, O. Š. byl zraněn a policii tvrdil, že řídil mrtvý kamarád. Jenže ten podle rodiny neuměl řídit, a tak bylo na policii celou věc složitě rozklíčovat. O tom, kdo za nehodu mohl, vypráví další příběh ze zaprášených policejních archivů z roku 1983.

Tělo mrtvého, který nevlastnil řidičský průkaz, leželo šest metrů od auta, dva náhodní svědci viděli, jak se z vozu snaží O. Š. dostat zadní částí. Výpovědi svědků, kteří dvojici v autě viděli toho dne dříve, se rozcházely. Rozbor krve ukázal, že oba muži byli opilí.

Pitva ukázala, že mrtvý J. D. byl zraněn převážně na pravé části těla a kriminalisté i lékaři si tudíž mysleli, že seděl na místě spolujezdce. Zkoumáním mechanismu havárie, stop pneumatik a polohy automobilu stanovili odstředivé síly, které v tu chvíli na auto a hlavně oba muže působily, a podle poloh těl a stříkanců krve si udělali obrázek a následovala rekonstrukce.

O. Š. musel ukázat, jak seděl on, jak seděl údajný řidič včetně toho, jak držel volant. Znalci z oboru zdravotnictví, silniční dopravy a kriminalisté se shodli, že mrtvý auto v době havárie řídit nemohl. Přestože trval na svém, byl O. Š. obviněn a usvědčen z neúmyslného zabití pod vlivem jízdy v opilosti a nezvládnutí řízení, dostal tři a půl roku.

Znáte okolnosti tohoto případu? Napište na aha@ahaonline.cz

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.