Nadstrážníka zavalil policejní kůň

Nehoda strážníka. Tak nadepsal dne 24. října 1908 deník Čas svou zprávu o kuriózní události, která v Podolí postihla nadstrážníka Josefa Kuncmana z c. k. pražské jízdní policie. Nešťastníka totiž zavalil jeho služební oř.
List psal: „Nadstrážník Josef Kuncman vyjel si včera na obhlídku do Podolí. Tam klesl pod ním kůň a celou tíhou těla se na něj převalil. Při tom zapletl se strážník do řemení.“ Protože kůň mohl vážit zhruba půl tuny, byla to pro muže zákona mimořádně složitá, život vážně ohrožující situace. V kritických okamžicích se mu snažil pomoci jeho kolega, který ho dokázal zpod ležícího koně vyprostit.
„Ale Kuncman utrpěl tak těžká zranění vnitřní, že musel býti dopraven do všeobecné nemocnice. Zranění jeho je smrtelné,“ konstatoval deník Čas. Podle dostupných údajů se jízdní policie poprvé objevila v Evropě v 18. století, kdy převzala od armády dohled nad civilními nepokoji. Nejstarší záznamy o jízdních silách se našly v Londýně z roku 1758. Koně využívala c. k. rakousko-uherská policie i policie samostatné ČSR. Tato tradice však po roce 1945 zanikla. První oddíl jízdní policie byl u nás obnoven v roce 1991.