Arcivévoda unikl smrtelnému zranění | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 20. června 2024

Svátek slaví Květa, zítra Alois

Arcivévoda unikl smrtelnému zranění

K neštěstí došlo u zámku Konopiště na Benešovsku.
K neštěstí došlo u zámku Konopiště na Benešovsku. (Foto Aha! – David Malík)

Ve vážném ohrožení života se už v listopadu 1910 ocitl u svého zámku Konopiště arcivévoda František Ferdinand d´Este. Osobní myslivec arcivévody Hoffbauer tam utrpěl smrtelné zranění nešťastnými výstřely z ručnice. V té chvíli stál hned vedle Františka Ferdinanda.

Deník Čas 24. listopadu uvedeného roku psal: „Dne 22. listopadu ráno telefonoval arcivévoda František Ferdinand pro svého osobního myslivce, aby přišel zastřelit králíka, jenž se toulá v blízkosti zámku. Lesní Hoffbauer přišel v doprovodu hajného k zámku, kdež jej před vchodem očekával i arcivévoda. Hajný při otvírání dvířek upadl a z nabité ručnice vyšly dvě rány, po nichž se lesní Hoffbauer skácel k zemi. Obě rány zasáhly jej přímo do ledvin.

Byl v beznadějném stavu dopraven do okresní nemocnice v Benešově. Neštěstí odehrálo se v bezprostřední blízkosti samotného arcivévody, jemuž hrozilo stejné nebezpečí.“ František Ferdinand d´Este, následník rakousko-uherského trůnu, ale svému osudu neunikl. Zemřel 28. června 1914 na následky atentátu, který na něj v bosenském Sarajevu spáchal Srb Gavrilo Princip, příslušník organizace Mladá Bosna. Současně zastřelil i jeho ženu Žofii Chotkovou.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.