Sebevrah se odpálil na Fučíkově náměstí

Ohlušující detonace vyděsila toho červencového dne roku 1974 obyvatele sedmitisícového města Mikulova na Břeclavsku. Na tehdejším Fučíkově náměstí ve středu města explodovala trhavina odpálená mladým mužem (†25). Ten při výbuchu zahynul. Spáchal tak šíleným způsobem sebevraždu.
Podle dostupných údajů zasáhla tlaková vlna po explozi opodál stojícího a nic netušícího Moravana. Způsobila mu vážná zranění, s nimiž musel být převezen do nemocnice. V Mikulově i v okolním vinařském regionu vyvolala událost přirozeně šok a zděšení. Záhy se vyrojily fámy a pověsti, podle nichž měl mít hrůzný čin politickou motivaci. To proto, že místem, jež si sebevrah zvolil pro svůj odchod na věčnost, se stalo právě Fučíkovo náměstí. To bylo pojmenováno po komunistickém novináři, kritikovi a překladateli Juliu Fučíkovi, popraveném 8. září 1943 v Berlíně pro účast v protinacistickém odboji.
Exkriminalista Doucha prozradil, jak se provádí výslechy podezřelých
Po roce 1948 se Fučík stal ikonou komunismu a jeho Reportáž psaná na oprátce kultovním dílem bývalého režimu. Proto se vyšetřováním smutné události zabývala nejen kriminální služba, ale také bývalá Státní bezpečnost. Ukázalo se však, že tato verze byla lichá. Motivem sebevrahova činu byla nešťastná, neopětovaná láska. Náměstí s velkým N. Tak se jmenuje nyní hlavní náměstí v Mikulově. Několikrát změnilo svůj název. Od roku 1938 do roku 1945 to byl Adolf Hitler Platz. Od podzimu 1945 do roku 1952 Masarykovo náměstí. Pak se název změnil na Fučíkovo náměstí. Po listopadu 1989 zní název prostě Náměstí.
Exkriminalista Doucha popsal práci vyšetřovatelů na místě činu