Očima psycholožky: Jak se děti vyrovnávají se smrtí jednoho z rodičů?

Na otázky odpovídá psycholožka Alex Hrouzková.
Jak se děti vyrovnávají s náhlým odchodem jednoho z rodičů?
„Prvotní reakcí bývá šok a popření. Silně pracují obranné mechanismy dítěte, které mají tlumit bolest, pocity strachu a také naštvání. Dítě v první fázi nemůže uvěřit, že je to pravda, mnohdy také může jako by předstírat, že na tom, co se stalo, nezáleží. Někdy mohou děti svou bolest přenést na něco méně tíživého či obviňovat ze ztráty rodiče sebe sama. Časem si může připustit i pocity zlosti a je důležité, aby mělo prostor je vyjádřit. Pak se mohou děti pokoušet hledat nové jistoty a se ztrátou se začít vyrovnávat.“
Jaký vliv na to má věk dítěte? Snášejí to lépe menší děti, nebo ty dospívající?
„To nelze říci. Když je děťátko malé, nerozumí tomu, co se stalo, ale silně vnímá změnu atmosféry a emocí ve svém okolí. V tomto období dítě vše, co se kolem něj děje, nasává jako »houbička«, a byť situaci nerozumí, intenzivně ji prožívá, což se odráží do vývoje jeho osobnosti. V pozdějším věku, kdy dítě rozumí, co se stalo, prožívá celou škálu psychických procesů (viz minulá odpověď). Trauma může pozastavit zrání osobnosti dospívajícího, mohou se objevit úzkosti, deprese, problémové chování.“
Jaké jsou prožitky dětí slavných, jimž se smrt rodiče každoročně připomíná v médiích?
„Nelze říci, že děti slavných rodičů trpí více. Záleží na tom, jak dítě traumatickou událost zpracovává, jaké opory mu poskytují jeho nejbližší, zda má možnost o smrti rodiče hovořit, zda okolí jeho emoce unese. Záleží však také na určité psychické odolnosti dítěte, na vztahu, jaký dítě mělo s rodičem, o kterého přišel, a na vztahu, jaký má s pozůstalým rodičem. Mix toho všeho pak má za následek, jak se dítě v dalším životě se ztrátou rodiče vyrovnává a jak moc se souží, když mu někdo ztrátu připomíná.“