Pleť kolem očí si zaslouží jemnou péči

Pokožka kolem očí je v porovnání s kůží jinde na obličeji dost specifická. Bývá poměrně tenká, citlivá a náchylná na dehydrataci. Navíc jsou na ní většinou jako první patrné známky stárnutí a odráží se na ní naše celková vitalita, ať už v dobrém, či zlém. A proto má také péče o ni svá vlastní pravidla! Jak se o tyto jemné partie starat a na co určitě nezapomínat?
Správná péče je základ
Nejlepších výsledků v boji s časem, tedy vráskami a povadlostí, dosáhneme díky prevenci, tedy vhodnou péčí a přípravky. Přípravky na oční okolí, ať už krémy, gely či séra, se doporučuje používat již ve věku kolem 20 – 25 let, kdy potřebuje kůže hlavně dobře hydratovat. Zhruba od 30 let je vhodné, aby měl oční krém i protivráskové účinky, po čtyřicítce už by měl umět zlepšovat elasticitu a pevnost pokožky. Po 50. roce není na škodu vyzbrojit se produktem, který bude mít také vypínací schopnosti. Nicméně věřte, že nikdy není pozdě začít se věnovat své kráse, s moderními přípravky je možné viditelně zlepšit také stav i tak citlivé kůže, jako je ta kolem očí.
· Jaký si vybrat
Přípravek na oční okolí pomáhá udržovat pokožku očního okolí v dobré kondici, je však potřeba zvolit ten správný. Jak už bylo zmíněno, jedním z kritérií je věk, případně problémy, které chcete řešit, jako jsou váčky či kruhy pod očima, v neposlední řadě je třeba vzít v úvahu i složení přípravku. „Kvalitnější krémy na oči by měly obsahovat co nejvíc přírodních složek. Pokud máte citlivou pleť, dbejte na to, aby krém neobsahoval parfém a konzervační látky, které mohou pleť podráždit. Naopak, dobrý oční krém obsahuje složky jako kofein, aloe či kyselinu hyaluronovou,“ vysvětluje Katarína Demetriou z kosmeticko-farmaceutické společnosti Pharma MKL.
· Na aplikaci záleží
Oční přípravek je dobré používat pravidelně, jak večer, tak ráno, a to vždy na vyčištěnou pleť, aby se líčidla či jiné látky dostaly tam, kam mají. A jak na to? Trochu přípravku naberete na bříško prstu, ideálně prsteníčkem, ve kterém je největší cit, a jen lehkým poklepáváním ho nanesete pod obočí až po oční prohlubeň, vždy směrem ven. Dále pokračujte pod oko, a to od vnějšího koutku ke kořeni nosu. Je dobré vědět, že krém se neaplikuje na pohyblivou část víčka, případně jen velmi opatrně, to proto, aby se nedostal do oka.
Odlíčení musí být šetrné
V případě péče o pleť okolo očí je na místě opatrnosti. A to, jak při aplikaci očního krému, tak při odlíčení. Oční okolí je velmi citlivé, a proto vyžaduje opravdu jemné zacházení. Líčidla nejlépe odstraníte, když na vatový tampón nanesete odličovač a na pár vteřin ho jemně přitisknete na zavřené oko – tímto způsobem se barvy uvolní a půjdou lépe setřít. Při odličování se vyvarujte tlaku i tření a pohyby veďte vždy od vnějšího k vnitřnímu koutku a zároveň směrem od oka a pak zpět (kůži zbytečně nenatahujte). Na každý nový tah si vezměte čistý tampón a oči odličujte tak dlouho, dokud nebude úplně bez šmouh. Také odličující přípravky na oči by měly mít co nejšetrnější složení, zvlášť vhodné jsou produkty na bázi oleje, které si snadno poradí i s odolným make-upem.
Více o péči a tipy na produkty najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 4.