Správná péče, aby rty netrpěly...

Chladné počasí rtům na kondici rozhodně nepřidá, a i když se o ně třeba staráme sebelíp, jsou častěji vysušené, podrážděné a popraskané. Jen o správné péči to totiž vždy není, potíže může způsobovat i celkově špatná životospráva nebo méně či více závažné onemocnění. Jak porozumět tomu, co napovídají?
Možná je na vině únava
Za tím, že se rty nemůžou dostat do kondice a jsou šupinaté a mdlé, může být celkový nedostatek vitaminů a minerálů a málo spánku. Určitě to chce »nasadit« vyváženou stravu, především hodně ovoce, zeleniny a bílkovin, a snažit se dostatečně odpočívat. Samozřejmě ruku v ruce s kosmetickou péčí v podobě balzámů, které je nutné použít několikrát během dne, ale vždy preventivně, nikoli, až už jsou na ústech vidět známky poškození. Pokud vás zase rty často brní a mravenčí, může to být známka dlouhodobého stresu a úzkosti, jsou-li oteklé, může se jednat o alergii či dokonce jeden z projevů Crohnovy choroby.
Imunita je oslabená
Asi nejvíc nepříjemnou záležitostí, která může rty v rámci kožních problémů potkat, jsou opary. Stojí za nimi virus Herpex simplex, který patří mezi běžné lidské patogeny. Je pro něj charakteristické, že onemocnění se nemusí po nákaze projevit hned, virus dokáže spočívat v tzv. latentní fázi, zjednodušeně řečeno spí. K jeho reaktivaci dochází typicky u jedinců s nízkou imunitou, spouštěčů však může být více, od reakce na sluníčko či kosmetiku až po stres. S běžným oparem si poradí masti s virostatiky, z přírodních prostředků pak například Sangre de Drago nebo yzop lékařský. Důležité je však také posilovat imunitu a přidat také na vitaminech a minerálech, zvlášť C, D, B12, B6, zinku a selenu.
Když se to přežene se sluněním
Sluneční záření sice dodá tělu důležitý vitamin D, ale může udělat na pokožce také pěknou paseku. Zvlášť v zimě, kdy tolik necítíme jeho sílu, a právě na rtech, které nijak neschováváme. Sluncem spálená ústa mají tmavší barvu, jsou citlivé a můžou také otékat. Jako první pomoc je dobré zchladit je kostkou ledu, poté je zklidnit obkladem z černého čaje a nakonec je ošetřit regenerující mastí, například s panthenolem. Pokud se spálení rtů zkomplikuje a vzniknou puchýřky, je na místě obrátit se na lékaře. A příště mějte na paměti: úplně nejlepší je problémům přecházet, nezapomínat tedy používat ani v zimě přípravky s UV filtry.
Více o péči o rty najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 5.