Zkrášlující procedury vás připraví na léto!

Teplé počasí a stále méně vrstev oblečení nás nutí více se starat také o partie na těle, kterým v zimě tolik pozornosti nevěnujeme. Strniště na nohách, hrubá a unavená pokožka nebo zhoršující se celulitida parádu rozhodně neudělají! Poradíme vám, na čem je teď vhodné zapracovat a jakou péči si dopřát.
Pryč s odumřelými buňkami
Pokožka prochází neustále proměnou. Skládá se z několika vrstev a buňky, které se nachází v těch spodních, jsou nahrazovány novými, které je posouvají nahoru. Tam po nějaké době umírají a v ideálním případě se samy odlupují. K tomuto procesu, při kterém se pokožka kompletně obnoví, dochází zhruba každé tři týdny. Problém vzniká, když zbytky odumřelých buněk na povrchu zůstávají. Na pokožce se pak objevují suchá a hrubá místa, póry se ucpávají a kůže působí nezdravě. Pomoci s tím může peeling. Masáž jemnými zrníčky navíc podporuje prokrvení pokožky a lymfatický oběh, zmírňuje zarůstání chloupků, dovolí pečujícím přípravkům lépe se vstřebat a je to rituál, který příznivě působí i na duši. Je však třeba dodržovat několik pravidel.
* Peeling se hodí pro každou pokožku, vyjma poškozené, ale jen pod podmínkou, že je určený pro její typ. Vždy je lepší dát přednost přípravkům bez přidaných chemických látek a konzervantů, syntetická vůně je zde také zbytečná. Obecně se doporučuje provádět ho jednou, dvakrát do měsíce, v případě mastnější pokožky i jednou za týden.
* Nikdy »nedrhněte« pokožku na sucho, pokud není v návodu uvedeno jinak, a vždy po umytí. Peeling provádějte jemnými krouživými pohyby a nijak na kůži netlačte. Pokud cítíte nepříjemné pnutí či pálení, přípravek ihned důkladně smyjte a danou partii ošetřete zklidňujícím krémem.
* Důkladně »nakrmit« pokožku hydratačníma výživným přípravkem byste ostatně měli po peelingu vždy. Přeci jen při něm působíte na její vrchní vrstvu, která si posléze zaslouží dávku hydratace a výživy, aby se zregenerovala.
Strniště se nenosí
Mít pokožku bez viditelných chloupků je žádoucí, zvlášť v obdobích, kdy se neschovají pod oblečením. Je to estetičtější a z hygienického hlediska také praktičtější. Zbavit se nechtěného porostu není problém, existuje řada metod. Problém by však mohl nastat po jejich aplikaci, kdy může být pokožka podrážděná a zarudlá, potrápit můžou i zarůstající chloupky. Na co si dát pozor?
* Pokud dáváte přednost holení žiletkou, vybírejte strojky kvalitní, nerozhodujte se jen podle ceny. Rukojeť a uchycení žiletek by měly být pevné, nijak viklající. Čím víc bude mít strojek čepelek, tím lépe, bude výkonnější. Nikdy se neholte nasucho, ale pokožku namočte a použijte na ni holicí kosmetický přípravek.
* Chcete-li vyzkoušet chemické přípravky (depilační pěny, krémy či mléka), otestuje je na menší části kůže. Vždy dodržujte návod k použití, včetně doby působení a respektujte, že ne všechny se hodí pro každou partii. To samé platí pro epilaci voskem či cukrovou pastou.
* Chloupky odstraňujte pouze na čisté a zdravé kůži. Ideálně si dejte předtím sprchu nebo koupel a udělejte si peeling, pomůže to změkčit vrchní vrstvu pokožky a chloupky budou poddajnější.
* Nešetřete na kosmetice určené po depilaci. Po epilaci (když se chloupky odstraňují i s kořínky) je vhodné pokožku vydezinfikovat a poté ošetřit přípravkem, případně volit produkt antiseptický a zklidňující zároveň.
* Všechny přístroje, ať mechanické či elektrické, udržujte v čistotě. Po každém použití z nich odstraňte případné chloupky a vydezinfikujte je alkoholem a horkou vodou (elektrické epilátory či depilátory dle návodu k použití). Pokud jsou poškozené, rezavé nebo při holení drhnou a škrábou, už je nepoužívejte.
Více o péči o tělo najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 18.