Relaxace pro tělo i duši...ve vaně! 1. část

Když je venku zima a nevlídno a chybí vám energie, napusťte si vanu plnou teplé vody. Přidejte vhodnou přísadu a alespoň na chvíli zapomeňte na okolní svět. Prohřejete a uvolníte si mrazem zkřehlé tělo, odlehčíte svou mysl, vyživíte pokožku a navíc si úžasně odpočinete.
Proč do koupele…
Zahřejete se! Pokud vám chladné období nedělá dobře, je ideální bojovat se zimou nejen horkým čajem nebo něčím ostřejším zevnitř, ale i teplou lázní zvenku.
Zmírníte stres! Relaxace v koupelně povzbudí psychicky, pomůže utřídit si myšlenky a dodá vám ztracenou energii.
Zkrásníte! Teplo je pro krásu přínosem. Pára z vody otevírá póry a pomáhá je čistit do hloubky, navíc zlepšuje cirkulaci krve, čímž se kůže lépe okysličuje.
Podpoříte imunitní systém! Koupel je účinná jako prevence před nachlazením a viry, napomáhá detoxikaci organismu a dokáže mírnit bolesti kloubů a hlavy.
Zásady aneb Jak na to
Připravit si teplou lázeň sice není žádná věda, ale aby byla přínosem, je třeba dodržovat pár základních pravidel. Tady jsou:
Optimální teplota je 37 až 40 °C. Příliš teplá voda ovlivňuje srdeční činnost a krevní tlak a mohlo by vám v ní být na omdlení.
Teplá voda pokožku v každém případě vysušuje, proto do ní vždy přidejte přísadu a je-li třeba, po koupeli se namažte.
Není vhodné zůstávat v koupeli déle než 15 – 20 minut. Po uplynutí této doby se pokožka začíná zbytečně vysušovat.
Naordinujte si ji před spaním (ideálně asi 30 minut), rozhodně už po ní nevycházejte ven, mohla byste to odstonat.
Před i po koupeli se dostatečně napijte – povzbudíte tak její očistný efekt.
Máte-li problémy se srdcem, tlakem nebo dýcháním a trpíte-li na otoky či křečové žíly, raději tuto proceduru vynechejte.
Více o tom, proč si dopřát lázeň, najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 1.