Dostatečná hydratace je klíčem ke krásné pokožce i vlasům: Nenechte tělo žíznit!

Opalování, koupání a vysoké teploty, navíc často v kombinaci s nezdravým »dovolenkovým« životním stylem, se mohou negativně projevit nejen na pokožce, ale i na vlasech. Proto je nezbytné dopřát jim kromě každodenních zkrášlujících rituálů a dostatečné ochrany před ultrafialovými paprsky i pořádnou dávku hydratace. Ta je totiž pro krásu asi tím nejdůležitějším…
Bez tekutin to nejde
Pokožka »slouží« jako ochranná bariéra organismu před škodlivým působením vnějšího prostředí. Aby svoji funkci dobře plnila, potřebuje vodu, a to zvenku i zevnitř. Je-li dehydrovaná, křehne, ztrácí pružnost a pevnost, je méně odolná, hůře se regeneruje a je náchylná k tvorbě vrásek. Co všechno můžete pro správnou hydrataci celého těla udělat?
5 bodů pro správnou hydrataci:
1.Žízeň nemá šanci
Příjem tekutin, který člověk potřebuje, je individuální a ovlivňuje ho mnoho faktorů (podnebí, zdravotní stav a hlavně aktivita během dne). Za normálních podmínek potřebují muži asi 3 litry tekutin denně, ženy asi 2,5 litru – převážně by to měla být čistá, neperlivá voda. V horkých dnech nebo při vyšší námaze to však může být až dvojnásobek! Ovšem v okamžiku, kdy cítíte žízeň, už můžete být dehydrovaná, proto je vhodné pít po malých dávkách v průběhu celého dne.
2. Ovocné osvěžení
Pokud se musíte do pití nutit, zařaďte do jídelníčku dostatek ovoce a zeleniny s vyšším obsahem vody. Jsou to například melouny, okurky, hroznové víno, ananas, hrušky, jablka, jahody, zelí nebo špenát. Ostatně až 20 procent denního příjmu tekutin pochází z potravin, které sníme!
Náš tip: Stimuluje tvorbu kolagenu a elastinu, hydratuje pleť – Krém s kyselinou hyaluronovou a kmenovými buňkami, Ryor, 164 Kč.

3. Voda místo mlsání
Když vás přepadne chuť na něco dobrého, jako první se zkuste napít. Můžete být totiž »jen« lehce dehydrovaná a nerozpoznáte, že vaše tělo ve skutečnosti nepotřebuje potravu, ale vodu. Navíc dodržování pitného režimu podporuje pročišťování organismu, zrychluje metabolismus a napomáhá tak udržet váhu a dokonce i nějaké to kilo shodit.
4. Hýčkání i zvenčí
Suchost pokožky může být zapříčiněná i nedostatkem látek, které vodu v kůži udržují (např. ceramidy nebo kyselina hyaluronová). Na vině mohou být vrozené dispozice či pokročilý věk, často to však bývá nevhodná péče a malá ochrana před vnějšími škodlivými vlivy. Kosmetické přípravky pro čištění a péči proto vybírejte s ohledem na váš typ pleti, dopřávejte si hydratační masky a séra a nepodceňujte ochranu proti UV záření. Máte-li vysušenou pokožku, prospějí výrobky s obsahem vitaminů A a E, s kyselinou hyaluronovou, s ceramidy, s mořskými řasami nebo se speciálními hydratačními komplexy. Naopak se vyhněte čisticím přípravkům s obsahem alkoholu a nepřehánějte to s očistou. Voda totiž kůži vysušuje, protože ji připravuje o ochrannou tukovou bariéru.
Náš tip: Zlepšuje hydrataci, posiluje a chrání, vhodný i po opalování – Suchý olej ve spreji na tvář, tělo, vlasy Ziaja Cupuacu, 149 Kč.

5. Péče o vlasy
Na dovolené pečujte o vlasy pomocí speciálních přípravků proti UV záření, po návratu do běžného pracovního procesu je však už nepoužívejte. Vlasy sice skvěle chrání, ale můžou jim ubírat na objemu a zbytečně je zatěžovat. Raději sáhněte po šamponech a kondicionérech s hydratačními a regeneračními účinky a dopřejte své hřívě i ozdravnou kúru. Co se týče barvení, není třeba nic odkládat, barva dodá vlasů výživu a napomůže jejich regeneraci. Jen se zesvětlováním a melírováním raději počkejte – to by vlasům po dovolené, kdy byly namáhané nadmírou sluníčka a máčení, mohlo ublížit.
Ještě více tipů na kosmetické přípravky najdete v tištěném Aha! pro ženy. V prodeji jen za 8,90 Kč.