Vlasy bez života? Víme, jak na ně: Tipy a triky pro zdravější a krásnější hřívu nejen na podzim!
Zabrat dostala během letních měsíců nejen pokožka, ale i naše vlasy. Můžou být vysušené a unavené, třepí se a lámou a celkově nevypadají dobře. Je tedy na čase dopřát jim ozdravnou péči a připravit se také na jejich nadměrné vypadávání, které je pro podzimní čas typické.
Aby se neničily ještě víc…
■ Než začnete vlasy mýt, pročešte je ještě za sucha. Je tak méně pravděpodobné, že se během mytí zacuchají. Pokud však používáte silnější stylingové přípravky, nečešte je před mytím raději vůbec, bylo by to pro vaši hřívu příliš drastické.
■ Používejte šampon správně! Nenanášejte ho přímo z lahvičky na vlasy, ale nejdřív vymáčkněte malé množství do ruky, napěňte v dlaních a teprve poté vetřete do vlasů.
■ Nemyjte vlasy příliš horkou vodou, protože ta rozrušuje vlasový povrch. Nejlepší teplota je mezi vlažnou až mírně teplou. Při posledním opláchnutí použijte studenou vodu – vlasy pak budou více hladké a lesklé.
■ Při oplachování nešetřete vodou a šampon dobře vymyjte. Případné zbytky by vlasy zbytečně zatěžovaly, a ty by pak rychle plihly a ztrácely svůj objem. Čistý vlasy poznáte podle toho, že je po umytí na dotek hrubý, drhne a jakoby vrže.
■ Po umytí nevynechávejte ošetření kondicionérem a nejméně jednou za týden dopřejte vlasům regenerační masku či sérum. Pokud byste neměla na delší proceduru čas, mějte po ruce bezoplachový přípravek, který není třeba vymývat.
■ Mokré vlasy nedrhněte ani nijak nemuchlujte ručníkem, narušuje to jejich strukturu. Jen je zabalte do turbanu z ručníku a počkejte, až do sebe přebytečnou vodu vsákne.
■ Vlhké vlasy nekartáčujte, jsou totiž mnohem zranitelnější než suché. Kartáče, zvlášť ty s ostrými kovovými ostny, poškozují povrch vlasu, který je pak křehčí a může se poměrně snadno polámat.
■ K pročesání mokrých vlasů použijte hřeben s oblými zuby a širokými mezerami mezi nimi. V případě, že máte vlasy hodně zacuchané a nejde jimi ani projet prsty, rozčešte je, až uschnou.
■ Než se vaše vlasy dají dohromady, omezte jejich tepelnou úpravu. Nechte je přirozeně uschnout bez pomocí fénu, případně použijte jen studený vzduch a držte fén v dostatečné vzdálenosti od vlasů. Na žehličku a kulmu raději na nějakou dobu zapomeňte.
■ Omezte používání vlasových přípravků s obsahem alkoholu, jelikož vlasy vysušuje. Všechny přípravky (šampon, kondicionér, maska či stylingové produkty) by měly být určeny právě pro váš typ vlasů. Jinak by nemusely udělat dobrou službu.
■ Zapomeňte na babskou radu, že když každý večer projedete vlasy stokrát hřebenem, budou lesklejší. Přehnané kartáčování je může spíš poškodit, navíc dráždí mazové žlázy, které pak produkují víc mazu.
NÁŠ TIP:
Regeneruje narušenou strukturu vlasů, dodává jim hebkost a jemnost – Olivový kondicionér na vlasy, Ziaja, 60 Kč.

Když padají příliš padají
■ Vlasy nám vypadávají neustále, protože ty staré střídají nové. Denně přijdeme asi o padesát až sto vlasů vlasů, přičemž na podzim a na jaře může být úbytek kštice patrnější. Určit, kde je hranice mezi výměnou přirozenou a takovou, která by mohla signalizovat nějaký zdravotní problém, není úplně snadné. Nicméně pokud máte pocit, že něco není v pořádku, zkuste si vypadané vlasy několikrát orientačně spočítat.
■ Ztrácíte-li vlasů příliš, je vhodné začít používat přípravky stimulující jejich růst a omezující jejich předčasné vypadávání. Od věci není ani přejít na zdravý jídelníček – vlasům se daří nejlépe při stravě bohaté na ovoce a zeleninu, celozrnné výrobky, ořechy a kvalitní oleje. K dostání jsou i speciální doplňky stravy pro posílení vlasů, které nejčastěji obsahují kombinaci železa, zinku, selenu a biotinu, dále vitaminy B6, B 12 A a E.
NÁŠ TIP:
Kombinuje známé účinky termální vody, minerálních látek a proteinů, které pronikají hluboko ke kořínkům a regenerují vlasové cibulky, čímž obnovuje růst vlasů – Vlasová kúra Thermal (2 ks krému Thermal a 1 ks šamponu Thermal), www.thermal-sens.cz, 990 Kč.

Ještě více kosmetických tipů najdete v tištěném Aha! pro ženy. V prodeji jen za 8,90 Kč!