Na sluníčko bez strachu a vrásek: 4 zásady bezpečného opalování aneb Jak se v létě nespálit?
Ať už se chystáte trávit léto na pláži, ve městě či na horách, neměla byste zapomínat na dostatečnou ochranu před ultrafialovými paprsky. Slunce nám sice dokáže dodat energii a zlepšit náladu, ale zároveň nám může i uškodit. Neuvážené opalování může pokožku podráždit, urychlit její stárnutí, o vážném onemocnění raději ani nemluvě. Tomu všemu však lze předejít – stačí používat přípravky s UV faktory a dodržovat pár základních pravidel.
1. Vybírejte přípravek na míru
■ V kůži každého z nás je kožní barvivo zvané melanin, které dodává naší pokožce přirozenou barvu čili pigmentaci. Při pobytu na slunci produkují kožní buňky více melaninu, aby nás ochránily před UV zářením a spálením. Tato přirozená ochrana pokožky má však své limity a především není stejná pro všechny typy pokožky. Proto se někdo opaluje naprosto bez problémů a nikdy se nespálí a jiný zčervená, sotva vyleze na sluníčko, a jeho kůže nikdy nezhnědne.
■ Dermatologové hovoří o tzv. fototypech, které jsou odstupňovány škálou od 1 (velmi světlá pokožka) do 6 (velmi tmavá pleť až černá). A platí, čím nižší fototyp, tím vyšší ochrana je potřeba! Při výběru vhodného opalovacího krému je tedy vždy vhodné přihlížet k fototypu pokožky, dále také k denní a roční době a zeměpisné šířce.
■ V české populaci se nejčastěji objevují fototypy 2 a 3. K těm patří lidé s citlivou až normální pokožkou, která při pobytu na slunci většinou nejdříve červená a až pak hnědne, a potřebuje tedy relativně vysokou ochranu – v našich zeměpisných šířkách obvykle stačí SPF 25 až 30, u moře nebo na horách bude »bezpečněji« s faktorem alespoň 30.

2. Chraňte se před UVA i UVB zářením
■ Ochranný přípravek by měl vždy obsahovat faktor proti UVA i UVB záření. Proč? UVB záření, které dopadá na zemi s různou intenzitou a nejsilnější je právě teď v létě a v oblastech blíže k rovníku, zasahuje vrchnější vrstvy kůže a kromě červeného »spálení« může přispět ke snížení obranyschopnosti pokožky. UVA záření, které je po celý rok v podstatě neměnné, zase prostupuje až do nejspodnější vrstvy pokožky, kde ji může poškodit, urychlit její stárnutí a přispět ke vzniku kožních nádorů.
■ Důležité je i načasování aplikace krému! Tady však záleží, jaký typ fi ltru je v přípravku použitý. Může to být buď chemický filtr, minerální nebo kombinace obou. Chemické filtry eliminují UV záření chemickou reakcí po dopadu na pokožku, a aby správně »pracovaly«, je potřeba opalovací krém aplikovat minimálně 20 minut před vystavením se slunci. Minerální fi ltry fungují hned, jako taková zrcátka, v podstatě UV záření odrážejí. Velice dobře je snáší i extra citlivá pokožka, ale obvykle se hůře roztírají a zanechávají na pokožce světlý film, což nemusí každému vyhovovat.

3. Nevěřte fámám
■ STAČÍ, KDYŽ SE NAMAŽETE, A VENKU MŮŽETE BÝT, KDY CHCETE.
Rozhodně ne! I když používáte ochranné krémy, neměla byste zapomínat také na další zásady relativně bezpečného opalování. Rozhodně není nic zdravého »opékat« se na slunci v době, kdy má největší sílu. Tradiční pravidlo, které radí vyhnout se hlavně polednímu slunci, a to mezi 11. až 15. hodinou, je však poměrně nepřesné, jelikož intenzita UV záření se mění také v závislosti na zeměpisné poloze. Mnohem lepší vodítko je náš vlastní stín. Pokud je menší než naše postava, je sluneční záření příliš silné. Je-li dvakrát tak dlouhý jako naše postava, můžeme si sluníčko již užít. Vybavíte-li se na pobyt venku také kloboukem či jinou pokrývkou hlavy a kvalitními slunečními brýlemi, bod pro vás!
■ POD KRÉMEM S VYSOKÝM FAKTOREM SE NEOPÁLÍTE.
Ne a ne! Když se nenamažete ochranným krémem, s největší pravděpodobností se spálíte, když ho použijete, opálíte se. Sice pomaleji, ale v každém případě s minimálními negativními dopady na vaši pokožku. Zjednodušeně řečeno – nezaděláte si na zbytečné vrásky či poruchy pigmentace ani na mnohem horší poškození či nemoci kůže.
■ STAČÍ UŽÍVAT DOPLŇKY STRAVY PODPORUJÍCÍ OPÁLENÍ A NESPÁLÍTE SE.
Nesmysl! Samotné doplňky stravy na podporu opálení či ochranu pokožky před ultrafialovým zářením nejsou spásou pro pokožku. Pokud se však zkombinují s »vnější« ochrannou v podobě opalovacích přípravků, určitý přínos při opalování mají – díky svým antioxidačním účinkům napomáhají pokožku regenerovat a také ji posilují.
■ SLUNEČNÍ ALERGIE SE TÝKÁ JEN LIDÍ SE SVĚTLOU PLETÍ.
To neplatí! Sluneční alergie se může objevit u kohokoli a v jakémkoli věku. Když se hovoří o sluneční alergii, nejde o alergii v pravém slova smyslu, protože se v těle nevytváří žádné protilátky, ale jde o reakci kůže na sluneční záření. Může se projevovat svědícími drobnými pupínky, ale i puchýřky a zduřeninami, a to většinou ve výstřihu, na ramenou a pažích, nohách a nártech. Pokud se u vás cokoli podobného objeví, neotálejte s návštěvou dermatologa.

4. Na množství záleží
■ Ochranný faktor bude správně fungovat pouze tehdy, pokud ho použijete v dostatečném množství a rovnoměrně. Obecně se uvádí, že je potřeba použít na celé tělo alespoň 6 čajových lžiček přípravku na opalování, a to vždy po jedné na každou paži a nohu, dále jednu na horní část těla a jednu na záda. Větší pozornost věnujte obličeji a citlivým partiím, jako jsou uši, nos, rty či zátylek. Náchylné ke spálení bývají také ramena, boky, spodní část zad, nárty a zadní strany kolen.
■ Je pravda, že čím je faktor vyšší, tím lépe a déle nás chrání před UV zářením, což však neznamená, že se stačí namazat jednou, dvakrát denně. Aplikaci opalovacího krému byste měla opakovat alespoň každé dvě hodiny, a to i v případě, když je voděodolný, extra porci krému dopřejte své pokožce i po každém koupání nebo otření ručníkem.
Ještě více tipů na vhodnou opalovací kosmetiku najdete v tištěném Aha! pro ženy. V prodeji jen za 7,90 Kč!