Tipy a triky, jak mít krásné vlasy věku navzdory: Ať vás účes nezlobí!

Přibývající věk se projevuje nejen na pokožce, ale i na vlasech. Jsou slabší, rostou pomaleji, ztrácejí barvu a šedivějí. Co s tím? Stejně jako to děláme u pleti a dopřejeme jí, co zrovna potřebuje, i vlasy si žádají péči na míru. Tedy tu, která jim navrátí sílu, hustotu a lesk…
NA PŘÍKLADU CELEBRIT:
Zlata Adamovská (57)
Populární herečka Zlata Adamovská je už léta věrná stejnému účesu, což dělá dojem, že snad ani nestárne. Polodlouhé, v koncích jemně zvlněné vlasy jí sluší, barva k ní také sedne. A není pochyb, že se o své vlasy také patřičně stará!
Na čem záleží?
Vlasy stárnou jinak než pokožka. Rostou v několikaletých cyklech, ve kterých jsou staré postupně nahrazovány novými. Každý »čerstvý« vlas je zdravý, má hladký povrch a leskne se, ale již po prvním měsíci se na něm můžou objevit změny a poškození. Hodně záleží na genetických vlivech, celkovém zdraví, hormonálních změnách, životosprávě i okolním prostředí. Kvalita nových vlasů se každopádně s přibývajícím věkem zhoršuje, dobrou zprávou však je, že ji lze do jisté míry ovlivnit vhodnou péčí.
Padají vám příliš?
● Je normální, že nám denně vypadne 50 – 100 vlasů, při mytí to může být až třikrát víc. Úbytek kštice může být patrnější na jaře a na podzim, nicméně pokud řídne víc a víc, je na místě popřemýšlet, co to mohlo způsobit. Na vině může být stres, nedostatek některých vitaminů a minerálů, léky, ale i nemoci štítné žlázy či jiné onemocnění.
● Vlasy mohou začít výrazně padat také během menopauzy, kdy se mění hladina pohlavních hormonů. Produkce estrogenu, který chrání vlasové kořínky a pozitivně ovlivňuje růst vlasů, se v této etapě zmenšuje, naopak působení testosteronu, který vlasové kořínky oslabuje, se zesiluje. Podobně také »pracují« hormony při menstruaci, takže i při ní se vlasy oslabují.
● Jako první pomoc při zvýšeném padání vlasů je na místě začít používat vhodnou péči, která stimuluje růst vlasů, a doplnit ji vyváženým jídelníčkem. Pro vlasy jsou důležité železo, selen, zinek a biotin, které společně podporují růst vlasů a pozitivně ovlivňují i samotné vlasové váčky. Přirozenými zdroji těchto látek jsou červená řepa, špenát, vejce, ořechy a luštěniny.
Kalhoty s potiskem vyženou nudu z vašeho šatníku. S čím je správně kombinovat?
Celý článekJak omladit hřívu?
NAOLEJUJTE SE
Zábal z rostlinného oleje je výborným prostředkem, který zregeneruje, posílí a oživí vaše vlasy. Můžete zkusit arganový, kokosový, makadamiový či olivový. Aplikace je jednoduchá: olej vetřete do suchých vlasů po celé jejich délce, máte-li suchou pokožku, tak i těsně ke kořínkům, hlavu zabalíte asi na hodinu do nahřátého ručníku a poté umyjete šamponem. Opakujte klidně před každým mytí hlavy, nebo alespoň jednou za čtrnáct dní.
DOPŘEJTE SI POHLAZENÍ
Masáž hlavy je velmi příjemná, uvolňující, pomáhá odstranit napětí, stres a únavu, a navíc výborně prokrví pokožku a podporuje růst vlasů. Jak na to? Při mytí vlasů šamponem položte konečky prstů za linii vlasů za ušima, začněte masírovat a vnímejte, jak se pokožka pohybuje po kosti. Postupujte pod linií vlasů do středu zadní části hlavy, až se vaše prsty dotknou, a poté libovolně masírujte celou hlavu. Po ošetření vlasy důkladně opláchněte a na závěr je přelijte vychlazeným bylinným nálevem, který již nesmývejte. Z bylinek můžete zkusit kopřivu, šalvěj, tymián nebo řebříček, které podporují růst vlasů a dodávají jim lesk.
SVĚŽÍ STŘIH A BARVA
Nejrychlejší cestou, jak omládnout o pár let a udržet si půvab, je vhodný střih a nová barva. Nelitujte času ani peněz a zajděte ke kadeřníkovi alespoň jednou za čtvrt roku. Máte-li kratší sestřih, je úprava nutná asi každých 6 – 8 týdnů. Najděte si takového kadeřníka, který přizpůsobí účes nejen vašemu typu a aktuální kondici vašich vlasů, ale také vašemu životnímu stylu. Ideální je sestřih, jehož úpravou nebudete muset ztrácet zbytečně moc času a zároveň dovoluje různé typy úprav podle příležitosti. Nová barva by měla vždy působit přirozeně a ladit s vaší barvou pleti.