Tipy na osázení truhlíků: Barevná klasika

Pokud nepodléháte módním trendům a držíte se osvědčení klasiky, určitě to nevadí. Veselé barvy k létu patří, takže chybu neuděláte ani v případě, že osázíte truhlíky klasickými květinami. Designérka Martina doporučuje:
1. Noblesní fuchsie
Tahle kráska pocházející ze Střední a Jižní Ameriky. Její rod zahrnuje asi 100 druhů keřů a bylin. Květy mají zajímavý tvar a mohou být bílé, růžové i tmavě fialkové Kultivarů je mnoho. Převislé, vzpřímené i polopřevislé. Můžete ji pěstovat přímo na zahradě v záhonu, nebo v nádobách. Pokud máte skalku, s klidem ji můžete zasadit i do ní. Musíte se však o ni náležitě postarat. Květina vám to vrátí v podobě bohatého květenství od jara do podzimu.
Pěstování: Preferuje polostinné stanoviště, které chrání rostliny před přímým slunečním světlem. Přílišné slunce by mohlo spálit listy i květy. Vyžaduje pravidelnou zálivku, ale ne nadměrně. V teplém počasí může zalévat častěji. Pravidelné přihnojování pomáhá podpořit kvetení a růst. Hnojivo by mělo obsahovat vyvážené množství dusíku, fosforu a draslíku. Potřebuje dobře propustnou, vlhkou půdu s dostatečným obsahem organické hmoty. Skalnaté půdy obvykle poskytují dobré odvodnění, což je pro fuchsie výhodné.
2. Trvalá kráska jiřinka
Dahlie vynikají květy s širokou paletou barev, tvarů i velikostí. Jiřinka zahradní (Dahlia pinnata) pak rozzáří každou zahradu, ale i balkon nebo terasu. Lze je totiž bez obav pěstovat i v květináči, vhodné jsou zejména nízké odrůdy. Důležité je, aby květináč byl dostatečně velký, měl kvalitní drenáž a rostlina měla oporu.
Pěstování: Hlízy nakoupíte běžně v zahradnictvích nebo hobby marketech. Před samotnou výsadbou je dobré nechat je narašit v pokojové teplotě, cca 10 dnů před výsadbou. Vyberte jim v zahradě slunné a chráněné místo, nebo květináče s dostatečným objemem (minimálně 20 litrů). Použijte kvalitní substrát namíchaný s kompostem. Zasaďte hlízy očky vzhůru. Substrát udržujte konstantně vlhký, ale ne přemokřený, pravidelně rostliny hnojte. Odkvetlé květy odstraňujte. Aby vám jiřinky kvetly i příští rok, po sezóně uskladněte hlízy v suchém a chladném prostředí.
3. Muškáty nikdy neomrzí
Muškáty neboli pelargónie jsou nejen krásné, ale také pomáhají. Jak? Jejich pestré květy lákají užitečný hmyz, který je opyluje, naopak mouchám, komárům a mravencům je jejich vůně nepříjemná, a tak je odpuzuje. Existují tři základní druhy – pelargonie páskatá (Pelargonium zonale), pelargonie štítnatá (Pelargonium peltatum) a pelargonie velkokvětá (Pelargonium grandiflorum).
Pěstování: Ideální místo je teplé a slunečné. Rostliny sázejte do dostatečného prostoru a kvalitního kompostu po posledních mrazících. Zálivka by neměla být přílišná, krásných květů naopak dosáhnete pravidelným hnojením. Odkvetlé části odstraňujte.
Více tipů najdete v tištěném APŽ číslo 22.