Jak si usnadnit domácí pěstování zeleniny?

Jaro přináší radost každému zahrádkáři, zvlášť pokud přeje počasí pro výsev a výsadbu okrasných i užitkových rostlin. Všechno má ale svá pravidla, která je potřeba dodržovat, a nikdy není od věci využít nové informace a pomůcky. Jak si zahradní práce co nejvíc ulehčit a kdy se do čeho pustit? Přinášíme několik tipů pro začínající i pokročilé zahrádkáře.
Kdy je nejlepší sázet?
Sázet můžete s trochou nadsázky kromě mrazů celoročně, ovšem jaro je pro výsadbu nejlepší. Rostliny potřebují vlhko a dostatek vláhy v půdě, což jarní měsíce splňují. V létě je již půda vyprahlejší a při sázení musíte opravdu důkladně hlídat zálivku. Na podzim zase hrozí, že počasí překvapí a už ani pozdní odrůdy (například salátů) už nevzejdou. Naopak prostokořenným stromkům a například ovocným keřům ovšem podzimní sázení svědčit bude. Pokud si nelibujete v předpěstovávání sadby a nejste »sběratelem« semínek, sáhněte na jaře po předpěstovaných sazenicích. Ušetří vám čas i práci, a navíc nezruinují ani váš rozpočet – v zahradnictvích většinou nabízejí sazeničky za velmi výhodné ceny, protože jich mnohdy mají nadbytek. A někdy se vám dokonce může poštěstit získat přebytky zadarmo.
Co k sobě nepatří?
Ani zeleninu nelze set a sázet bez rozmyslu. Abyste si zajistili kvalitní úrodu, je třeba dopřát každému druhu vhodnou půdu a plodiny na záhonu střídat. Odborníci mluví o pěstování v tratích, které se po roce obměňují, aby se půda nevyčerpala. Zeleninu pak můžeme rozdělit podle jejích nároků na pěstování. Mezi nejnáročnější, které si z půdy berou nejvíce živin, bude patřit plodová zelenina a brambory, v druhé méně náročné trati je převážně kořenová zelenina, ve třetí pak bobovité rostliny, které vyžadují nejméně dusíku z půdy – bylinky, hrách či fazole. Poté, co záhon projde třetí tratí, je vhodné ho nechat sezónu odpočinout a důkladně prohnojit.
Více nápadů nejen na zeleninu najdete v tištěném APŽ číslo 20.