Jak mít krásný svah v zahradě plný kytiček i ozdobných kamenů?

Nejen trávník a záhony plné kvetoucích rostlin bývají chloubou našich zahrádek. Nepřehlédnutelným a jednoznačně zajímavým prvkem jsou i skalky. Atraktivním řešením jsou obzvlášť pro ucelení designu svahovité zahrady. Při správném výběru kamenů a trvalek vám navíc poslouží i mnoho let. Odborník David Benda z Hornbachu vám doporučí, jaké skalničky zvolit a jak se o ně dobře starat.
Dobře si naplánujte
Škudlit na stavbě skalky se nevyplácí! A právě proto, že se jedná o časově i finančně dost náročnou akci, je třeba si vše pěkně naplánovat. Ušetří to nervy při pozdějším nesnadném předělávání. Skalku je nezbytné navrhovat také s ohledem na charakter okolní zahrady, aby do jejího konceptu vhodně zapadla. Není to však jen o vzhledu a designu. „Je třeba myslet na to, že například skalka pro stínomilné rostliny má mít sklon severním směrem, naopak skalka pro světlomilné a teplomilné rostliny má být orientována na stranu jižní či západní. Na skalce bychom zároveň měli společně pěstovat pouze druhy, které vyžadují podobné podmínky, tedy stejný typ půdy a množství závlahy,“ vysvětluje David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.
Pro blaho včel
Mnohé skalničky jsou ideálním životním prostředím pro včely a jiný opylující hmyz. Zejména pro divoké včely nabízejí nádherně kvetoucí trvalky bohatou potravu od jara až do podzimu. Rovněž v zimě mohou larvy divokých včel a další živočichové přezimovat v odkvetlých trvalkách, které jim poskytují dobrou ochranu.
Jak vybereme rostliny? Čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 33.