Rady pro živou zahradu…

Život rozkvétá v přirozených ekosystémech, které jsou plné rostlin, živočichů a nejrůznějších organismů… Stejně tak by měla vypadat i každá zahrada. Odborník z Hornbachu poradí, jak na té vaší zahrádce zachovat zdravou druhovou rozmanitost, přilákat motýly a ptáčky a co udělat proto, abyste se těšili nejen z bohatého trávníku.
Důležitá biodiverzita
Biodiverzita neboli živočišná rozmanitost je pro naši existenci mimořádně důležitá. Klíčovou úlohu hraje při výrobě potravin, léků, stavebních materiálů a pohonných hmot. Často tyto dary přírody považujeme za samozřejmé. Pustit se třeba do výsadby květinových luk pro včely, budování hmyzího hotelu nebo založení ekologického trávníku, ale zase není tak složité. Zkusíte to taky?
Pestrost především
Chcete, aby zahrada prosperovala? Pak dbejte o její pestrost. Pokud je totiž živočišná diverzita v rovnováze, vytvoří fungující ekosystém, který se umí sám o sebe postarat. Znamená to i méně problémů se škůdci. Pomoci tomu můžete snadno, zkrátka vyměňte chemická hnojiva a pesticidy za šetrnější přípravky. Stabilitu do užitkové zahrady přinese zase výsadba rozmanitých druhů zeleniny, což zpomalí vyčerpání půdy. „Různé zeleniny potřebují odlišné živiny, mají různě dlouhé kořeny a odlišnou dobu růstu. Nebojte se vysadit různé květiny u zeleniny, mnohé z nich přirozeně odpuzují nechtěné škůdce. Přilákají i včely a motýly, kteří též pomohou s likvidací škůdců. Pásy květů vysázejte i do ovocných sadů. Navnadíte tak opylovače a zabezpečíte si sezonu plnou chutného ovoce,“ vysvětluje Daniel Brychta z Hornbachu.
Více o zahradě najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 23.