Po zimě je třeba důkladně vyklidit domácnost: 5 tipů na jarní úklid!

Jaro je ta správná chvíle na úklid nejen těla, ale i domácnosti. Zatímco my se vnitřně detoxikujeme a čerpáme po dlouhé zimě novou energii, v bytě je třeba všechno omýt, ošetřit, zamést a udělat definitivní konec za chladnými dny v roce. A také se zbavit nežádoucích zimních obyvatel ze všech zákoutí – hmyzu a pavouků. Proto přinášíme malý manuál, jak na to!
Postup při jarním úklidu je jednoduchý: nejdříve smyjte vše, co na povrchu zůstalo od minulého generálního, nejčastěji předvánočního, úklidu, poté vše omyjete čistou vodou. Nakonec povrchy ošetřete leštěnkou, která vytvoří ochranný film, a vyleštěte. Tak totiž zakonzervujete povrch a zabráníte tak vnikání nečistot do hloubky. Nevíte si rady, jak začít? Zde je malý návod!
1. Vyčistěte skříně
K jarnímu úklidu patří zejména vyčištění všech skříní a úložných prostor, a to zevnitř i zvenku. Protřiďte oblečení, zimní kousky schovejte a zjistěte, co už nepotřebujete a co je naopak nutné dokoupit. Nezapomeňte i na skříňky kuchyňské linky! Zvláštní pozornost věnujte dřevěnému nábytku, který po topné sezoně potřebuje větší péči. Ztrácí jí totiž například zmíněný lesk…
2. Přesaďte květiny
Začátek jara využijte ho k přesazení pokojových květin, k tomu patří také očištění listů od prachu. Pokud se o květiny postaráte ještě před vyčištěním podlah a oken, ušetříte si práci!
3. Umyjte okna
Jakmile se oteplí, pokračujte čištěním oken. Důkladně omyjte rámy, které v zimě dostávají zabrat. Až poté pokračujte skly. Topení si po zimě také zaslouží naši pozornost. Omeťte je a otřete, a poté je očistěte alkoholovým přípravkem od prachu.
4. Vymeťte zákoutí
Zaměřte se na všechny skuliny a místa, kam se běžně nedostanete. Je potřeba odsunout nábytek a vymést všechen prach a pavučiny. Nevynechávejte žádné rohy a zákoutí, můžete v nich najít nežádoucí hmyz, který se u vás schovával před zimou. A pak již můžete umýt a vyleštit lesklé povrchy a sklo. Pokud se nedaří dosáhnout vysokého lesku a stále se objevují šmouhy, umyjte plochu čistým mokrým mikrovláknem, čímž smyjete přebytek čisticího prostředku. Poté už můžete jen leštit.
5. Podlahy
Nakonec si nechejte podlahy. „Každá podlaha potřebuje alespoň dvakrát do roka zvýšenou pozornost. Podlahy řádně omyjte alkoholovým čističem od všech prostředků čistících i leštících. Poté je omyjte čistým mopem bez použití čisticího prostředku, nechte podlahu úplně vyschnout a pak znovu použijte ošetřující prostředek, nakonec ji vyleštěte,“ radí profesionální školitelka Marie Zamazalová ze společnosti LidskáSíla.cz. Pokud se na úklid necítíte, nebo jej jednoduše nestíháte, můžete si objednat proškolené profesionálky právě u nich!
Tip pro kuchyně a koupelny