Příčina smrti: Odřené koleno? Europoslanec Poc o potřebě nových antibiotik... | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 19. března 2024

Svátek slaví Josef, zítra Světlana

Příčina smrti: Odřené koleno? Europoslanec Poc o potřebě nových antibiotik...

Pavel Poc
Pavel Poc (Foto Aha! – Mária Rušinová, ara)

Lidstvo má další smrtelný problém: antibiotika ztrácejí účinnost! Používáme je i na rýmu a bakterie si vůči nim vypěstovaly odolnost. Na 12 druhů z nich už podle odborníků nic nezabírá. Jsou potřeba účinnější léky, a to rychle. Europoslanec přes zdraví a bezpečnost potravin Pavel Poc (52, ČSSD) však varuje: Do vývoje nových antibiotik se farmaceutické firmy nepohrnou!

Proč jsou podle vás koncerny neochotné vyvíjet nová antibiotika?
„Protože nejde o farmaceutický výzkum, ale o farmaceutický byznys. Ty firmy nefungují proto, aby někoho zachraňovaly, ale aby vydělávaly peníze. Výzkum nových látek je velmi nákladný a po uvedení na trh má firma asi deset let, kdy novinka je pod jakousi »autorskou ochranou«.

Když skončí, začnou se na základě dané účinné látky vyvíjet generika, cena spadne dolů a je po dobrém kšeftu. Pokud se lékaři chovají racionálně, tak nové antibiotikum nezačnou hned běžně používat, nechají si ho »v záloze«, aby zabránili vzniku odolnosti. Jenže pak jsou spotřeby nízké a firmám utíká zisk, takže nové přípravky nevyvíjejí. Vývoj se prodražuje klinickými zkouškami – a u antibiotik je to zvlášť složité.“

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) bude třeba vyvinout nová antibiotika proti 12 bakteriím, přičemž panují obavy, že to půjde příliš pomalu. Jak dlouho vůbec trvá dostat nový lék z laboratoří k pacientům?
„Někdy se uvádí 15 – 20 let, někdy 10 – 15. Pokud by samozřejmě nebyl nějaký významný veřejný zájem na urychlení procedury a z toho vyplývající finanční injekce, která by celý proces mohla urychlit a posunout podle mě někam k 8 letům.“

Jaký je nejčernější scénář, pokud bychom na tuto situaci reagovali příliš pomalu, nebo dokonce vůbec?
„Hodně černý scénář bych nazval »moderní mor«, kdy by vznikla pandemie způsobená multirezistentní superbakterií s odolností vůči všem existujícím antibiotikům. Neměli bychom nástroje, jak infekci zastavit, a je otázka, jestli bychom dokázali dost rychle vyvinout účinnou novou terapii například s použitím bakteriofágů – virů, které zabíjejí bakterie.“

Co by to znamenalo?
„Vrátili bychom se o nějakých dvě stě let zpátky, do éry před objevem antibiotik. Nebylo by možné provádět transplantace orgánů, protinádorovou chemoterapii nebo invazní lékařské zákroky. Bakteriální infekce by se nedaly léčit a byly by zase smrtelné. Odřené koleno po pádu z kola by pro děcko představovalo smrtelné nebezpečí.“

Problém vznikl nadužíváním antibiotik. Co ale zabrání tomu, aby se u těch nových stejný scénář neopakoval?
„Antibiotika jsou původně zbraní jedněch tvorů mikrosvěta proti druhým a vznik rezistence je normální proces přirozeného výběru a opakuje se během celé evoluce. Opakování tohoto scénáře tedy nelze zabránit. Lze ho ale rozumným používáním antibiotických přípravků hodně zpomalit, a to tak, abychom ty, na které se vytvoří rezistence, stačili nahrazovat novými.“

Kde se dopouštíme největších chyb?
„Lékař vám klidně předepíše antibiotikum na virovou chorobu, přestože má k dispozici prostředky, jak se takové chybě vyhnout. Nebo předepíše antibiotikum na nátlak pacienta bez dostatečného důvodu. Ve velkochovech dokážeme házet antibiotika zvířatům doslova lopatou jen z prevence. Tohle chování musí přestat, protože už jsme opravdu v průšvihu.“

Na to už léky nezabírají
*Acinetobacter baumannii (stafylokoky)
*Pseudomonas aeruginosa (např. pneumonie, záněty močových cest)
*Enterobacteriaceae (např. salmonela)
Mravenečci vědí
Při vývoji nových léků se chtějí vědci inspirovat u jihoamerických mravenců atta. Ti totiž ve svém hnízdě pěstují houbu, jejíž sadbu si předávají z pokolení na pokolení. Už 50 milionů let si své houbové zahrady, které je živí, chrání před bakteriemi a plísněmi »postřikem« svých sekretů obsahujících velmi silné antibiotikum, jež se vytváří v jejich těle.  

Hrozí epidemie tuberkulózy?
Antibiotiky se léčí i tuberkulóza. Vědci ale teď varují, že se objevil její nový kmen, který je proti současným medikamentům odolný. Ten nejčastěji řádí v Indii, v Rusku a v Číně a je jen otázkou času, kdy se rozšíří i do zbytku světa. „U nových kmenů může léčba trvat i několik let a mít nepříjemné vedlejší účinky. Nakažení lidé mezitím budou nemoc šířit dál,“ varuje Keertan Dheda, profesor z University of Cape Town University.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.