Pohřeb režiséra Rychmana, otce Starců na chmelu: Hvězdy zůstaly doma!

PRAHA – Desítky lidí přišly včera odpoledne do obřadní síně na pražských Olšanech dát své poslední sbohem Ladislavu Rychmanovi (†84), režisérovi filmových hitů Starci na chmelu, Jen ho nechte, ať se bojí či Dáma na kolejích. Minulý týden mu selhalo srdce, a tak navždy odešel do filmového nebe.
Rozloučit se s ním ale přišli jen jeho nejbližší kamarádi – herci Jaroslava Adamová (82), Josef Somr (72), Lubomír Lipský (83) či režisér Jaroslav Smyczek (57). Ti, kterým pomohl k jejich slávě, nepřišli…
Luděk Sobota byl u lékaře (63, Jen ho nechte ať se bojí) a Helena Vondráčková (59, Jen ho nechte ať se bojí) natáčela pro německou televizi. „Bylo to domluvené už tři měsíce dopředu, nemohla to zrušit,“ tvrdil Vondráčkové manažer a manžel Martin Michal. Nepřišli ani Karel Gott (57, Hvězda padá vzhůru), ani Jiřina Bohdalová (75, Dáma na kolejích). „Hlavně od Jiřinky to není hezké. Panu Rychmanovi vděčí za svou kariéru. Tolik peněz jí vydělal, a ona mu ani nepřijde na pohřeb,“ hudrovaly postarší dámy, které se zhruba s padesátkou dalších lidí pohřbu zúčastnily.
Na posledním rozloučení však nemohl chybět dobrý kamarád zesnulého režiséra Lubomír Lipský, který svému příteli položil k rakvi kytici karafiátů. „Znali jsme se od roku 1945. A pořád jsme se vídali, bydleli jsme totiž kousek od sebe, takže jsme rádi zašli na pivo,“ říkal na pohřbu Lipský. A vzpomínal i režisér Karel Smyczek: „Starci na chmelu jsou filmem, který moji generaci ovlivnil víc, než si dosud uvědomujeme,“ vyzdvihával Rychmanovy režisérské kvality.
I přes svůj špatný zdravotní stav dorazila na poslední rozloučení s Rychmanem i herečka Jaroslava Adamová, která se posadila do první řady. Celou dobu obřadu tiše rozjímala a při poslechu písní ze Starců na chmelu dojatě pokyvovala hlavou. „Na pana režiséra mám moc milých vzpomínek,“ byla jediná věta, kterou Adamová mezi slzami utrousila, než zmizela mezi hroby.
Ladislav Rychman* 9. 10. 1922, Praha – †1. 4. 2007, Praha
● Za 2. světové války rok strávil v koncentračním táboře a 2. května 1945 byl chycen na útěku a odsouzen k trestu smrti. Jako vzpomínku má fotografii svého ručně vykopaného hrobu.
● Je vynálezcem televizní inscenované písničky, tedy dnešních klipů.
● Do roku 1956 režisér Krátkého filmu, pak až do roku 1989 režisér Filmového studia Barrandov. Od roku 1991 pracoval šest let jako televizní recenzent pro deník Svobodné slovo. V letech 1993 – 95 moderoval v České televizi pořad Trocha šafránu z televizního archivu.
● Filmy: Starci na chmelu (1964), Dáma na kolejích (1966), Jen ho nechte, ať se bojí (1978), Hvězda padá vzhůru (1974). Také natočil přes 40 reklam.
● Manželku Janu si vzal v roce 1968 a měli spolu dceru.