Táborský o zákulisí natáčení unikátního projektu | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 25. dubna 2024

Svátek slaví Marek, zítra Oto

Táborský o zákulisí natáčení unikátního projektu

Táborský si práci na projektu užíval
Táborský si práci na projektu užíval (Foto Česká televize)

Šestnáct unikátních, často pozapomenutých příběhů míst, která jsou nominována na seznam UNESCO. Cyklus Národní klenoty II již brzy poběží na České televizi a jeho průvodcem nebude nikdo jiný než herec Miroslav Táborský (57).

Které z míst natáčení se vám líbilo nejvíc?
„Těžko vybírat jen některé lokality. Jestliže se mi třeba líbily jihočeské rybníky nebo Český ráj, nemohu to srovnávat s ostravskými doly. Tam je to o jiné »kráse«.“
Narodil jste se v Praze. Jste pražský patriot?
„V Praze jsem se narodil, ale dětství a mládí jsem prožil v Hradci Králové. Ale patriotem jistě jsem. Praha je jedinečná. V první sérii Klenotů o ní byly dva díly. Tentokrát se přidává Müllerova vila, letohrádek Hvězda a Břevnovský klášter.“
Objevil jste nějakou památku až díky natáčení?
„Samozřejmě. Některé jsem objevil díky natáčení filmů, protože krásná místa jsou logicky využívána filmaři, ale některá jsem navštívil až díky Klenotům. Přiznám se, že to byl i jeden z důvodů, proč jsem práci přijal. Sám od sebe se člověk na výlet snadno nevypraví.“

Když jedete na dovolenou, navštěvujete i soukromě různé lokality České republiky?
„S dovolenou je to horší, protože jí nemám moc a před lety jsem se přiženil na šumavskou chalupu, která si žádá čas. Ale vždy to spojuji s poznáváním. Poslední roky víc navštěvuji hrady, zámky, krásné vyhlídky.“
Kdy jste se poprvé představil jako moderátor?
„Moderování jsem si v této podobě vyzkoušel u cyklu Mistři českého animovaného filmu a tato práce mi přinesla i Klenoty. Herectví a moderování jsou pro mě jen dvě disciplíny téže práce. Zatímco herec tvoří postavu s nějakými vlastnostmi, často s maskou a v umělých dramatických situacích, a komunikuje s ostatními postavami, moderátor je za sebe a komunikuje s divákem přímo. Pokud se do dramatické situace dostane, je to naživo a často dobrodružné.“
Jak vypadá natáčení jednoho dílu?
„Neumím popsat natáčení celého dílu. Vstupy moderátora představují třetinu z celkového času. Režie a kamera jsou na místě déle, mají obhlídky, musí natáčení s produkcí připravit, natočit záběry bez moderátora. Já jsem na jeden díl měl tři dny, ale třeba na Ještěd jsem se kvůli počasí vracel asi sedmkrát.“

Je takové natáčení náročné?
„Rozhodně je, trvá třeba 12 hodin. Máte plán záběrů a třeba hned v tom prvním vám zajde slunce, pak někdo začne sekat trávu, záběrem projde turista, nedaleko se rozhouká sanitka, a moderátorův vstup musí vypadat jako idylka sama. Navíc je to dokument, takže nemáme štáb a prostředky k uzavření památky, kterou natáčíme. Někde nám ale hodně vycházeli vstříc. Ve Slavonicích nám například vyklidili celé to krásné renesanční náměstí. Dá se říci, že mimo Prahu byli hodně vstřícní.“
Jak vypadá vaše příprava na natáčení? Studujete mate-
riály k jednotlivým památkám?
„Nestuduji. To je práce dramaturgů a autorů scénáře. Už v první sérii jsem dělal úpravy tak, aby moje vstupy byly mým vyprávěním a chtěl jsem tentokrát začít s tímto přístupem v ranější fázi. To vedlo k tomu, že jsem už při tvorbě scénářů konzultoval fakta, navrhoval úpravy a řešení. Byla to docela příjemná týmová práce.“



Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.