TO JE BÍDA... Kanonýři, styďte se!

PRAHA – To bylo očekávání, to bylo slibů! „Začíná největší sportovní svátek světa, fanoušci, těšte se,“ psalo se před měsícem. A jaká je realita?
To bylo očekávání, to bylo slibů! „Začíná největší sportovní svátek světa, fanoušci, těšte se,“ psalo se před měsícem. A jaká je realita? Fotbalový šampionát v Německu se zapíše do historie jako přehlídka taktiky, zákulisních tlaků a červených karet. Jenže diváci chtějí vidět především góly. A ty jsou podobně nedostatkovým zbožím jako vstupenky. Negativní rekord z Itálie 1990 se otřásá v základech.
Přitom to všechno začalo tak nadějně. Hraje se úvodní zápas Německo – Kostarika a v 17. minutě dává Klose na 2:1. V tu chvíli padá průměrně na zápas skoro 16 gólů! To je samozřejmě sci-fi, ale i konečný výsledek 4:2 dává tušit velké věci. „Jestli to bude takhle pokračovat...,“ těší se optimisté.
Jenže nepokračovalo! Hned druhý den fotbalisté předepsali divákům přísnou dietu. Anglie – Paraguay 1:0, Švédsko – Trinidad 0:0. Děs a běs! „To jsem nečekal a nebyl jsem určitě žádná výjimka,“ kroutí hlavou fotbalový internacionál a kdysi vyhlášený kanonýr Radek Drulák. „Je to dané taktikou, zápasy jsou jí podřízené. Přešlo se na systém 4 – 5 – 1. Není to atraktivní vůbec pro nikoho. Ale je to trend a mě nenapadá, jak z toho ven,“ zamýšlí se.
To byly časy, když v roce 1938 porazila Brazílie Polsko 6:5 po prodloužení a bosý Leonidas vstřelil čtyři góly. Nebo o 16 let později ve Švýcarsku, kde domácí tým podlehl ve čtvrtfinále Rakousku 5:7. „Ty doby už jsou samozřejmě dávno pryč. Aby dal nejlepší kanonýr deset gólů, toho už se asi nedočkáme,“ myslí si Drulák.
Přesto není tak dávno doba, kdy se i ve vyřazovacích bojích spustila ofenzívní smršť. V roce 1986 přestřílela v osmifinále Belgie SSSR 4:3. Brazílie zase vyřadila před dvanácti lety Nizozemsko 3:2. A dnes? Na takové výsledky zapomeňte! Většina týmů hraje vzadu na nulu, to je pro ně jasná priorita. Stačí jim dát jeden gól a zase zalezou,“ přikyvuje Drulák. Statistika mu dává za pravdu. Ze čtrnácti odehraných zápasů play off by jim ve dvanácti stačila na postup jedna trefa!
V roce 1990 se po šampionátu v Itálii psalo o totálním pohřbu ofenzivního fotbalu. Blamáž tehdy vyvrcholila zápasem Německo – Argentina (1:0). Snad nejpříšernějším finále všech dob! Jenže o čtyři roky později v USA přišla renesance a následující dvě mistrovství tento trend potvrzovala. Teď útočný fotbal zase ustoupil do pozadí. V sedmi zápasech dokonce nepadl gól vůbec! A pokud by stejným výsledkem skončily i poslední dva, negativní rekord z Itálie padne!„To snad ne.
Ve finále budu fandit Francii. Vždyť to byla právě Itálie, kdo do fotbalu vnesl proslulé »cattenaccio«. A hra Zidaneho, to je pastva pro oči,“ vyznává se Drulák.