Velká jarní dieta - Za 10 dní o 3 kila lehčí | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 21. července 2024

Svátek slaví Vítězslav, zítra Magdaléna

Velká jarní dieta - Za 10 dní o 3 kila lehčí

Právě teď je nejideálnější doba začít držet dietu.
Právě teď je nejideálnější doba začít držet dietu. (Profimedia.cz, ara)

Chystáte se hubnout? Začněte už dnes – přesně v 18 hodin a 32 minut začíná astronomické jaro. A právě na jaře se podle odborníků »štíhlí« nejlépe. Deník Aha! pro vás proto připravil jedinečný jídelníček, díky němuž budete během 10 dnů lehčí o 3 až 5 kilo! Navíc budete moci zapomenout i na jarní únavu.

..

„Tělo potřebuje ke svému fungování energii, tu získáváme z jídla. Po dlouhé zimě organismus nabíjejí i delší dny, sluníčko, probouzející se příroda. Lépe se proto člověku začíná hubnout na jaře a v létě,“ vysvětluje nutriční terapeutka Jaroslava Komárková. Naopak si hubnutí dát jako novoroční předsevzetí je chyba, v zimě, v době chřipek, se zbytečně vyčerpáváme.

Po rozhodnutí hubnout musíme začít u jídla. Jestliže tělu dodáme potravinami energie nadbytek, mění si ji na tuk, který si ukládá na »horší časy«. „Je to jako v bance – čím víc si do svého těla uložíte, tím víc tam toho máte. Jedinou cestou k rozumnému hubnutí je více energie vydávat než přijímat. Je tedy třeba méně a jinak jíst a více se hýbat,“ konstatuje doktorka Iva Málková ze sdružení STOB.

Pohyb je při hubnutí stejně důležitý jako správný jídelníček. „Začněte pomalu, přidávejte a vytrvejte. Pokuste se zařadit o víkendu delší procházky svižným tempem, aquaaerobik, tanec, jízdu na rotopedu, zaběhejte si,“ radí doktorka Málková.

Pokud dodržíte rady odborníků, opravdu začnete shazovat a budete i fit. „Odlehčený jídelníček plný vitaminů a přiměřený pohyb zabrání jarní únavě,“ říká Komárková. Jestli jste zimu proleželi u televize, pocítíte, že máte svaly. „Celkově budete svěžejší a zlepší se i nálada,“ dodává Komárková.

Keto dieta: Co to je a jak pomůže zhubnout právě vám?

Kliknutím zvětšeteKliknutím zvětšete
Takhle budete hubnout
 1. den
  Dnes začínáme! Zvažte se a změřte si obvod pasu. Musíte se naučit jíst pravidelně a jen malé porce. A začněte sportovat – ujděte alespoň 4 km svižnou chůzí!
 2. den
  Během dne nehřešte, jezte podle jídelníčku – žádné sladkosti, oříšky a alkohol. Zajděte si na 40 minut do posilovny zajezdit na rotopedu.
 3. den
  Nezapomínejte na dostatečný pitný režim – až 2,5 litru vody či slabého čaje. A zvažte se, měli byste mít o 0,5 kg méně.
 4. den
  Zřejmě vás přepadne chuť na sladké, zažeňte ji žvýkačkou bez cukru. Odpoledne znovu do posilovny!
 5. den
  Na rozdíl od kolegů jste nabití energií. Nehřešíte a večer se těšíte opět do posilovny.
 6. den
  Ranní vážení – kilo je dole. Dnes posilovnu zaměňte za bazén, máte-li ji rádi, skočte si do sauny. Opět – nezapomínejte pít!
 7. den
  Dnes relaxujte, místo sportu si dejte alespoň 4 km procházku svižnou chůzí a potom zajděte na masáž. Zkuste se přeměřit – v pase máte méně o 1,5 cm.
 8. den
  Dnes se cítíte odpočatě, správnou stravou a pohybem jste z těla začali vylučovat škodlivé látky. Hodně pijte a odpoledne šup do posilovny.
 9. den
  Změnu k lepšímu jistě cítíte i na oblečení. Nezapomínejte, že jíst musíte pravidelně, ne spucovat všechno najednou. Odpoledne vyrazte do bazénu.
 10. den
  Hned ráno se přeměřte a zvažte. Pokud jste nehřešili, máte v pase o 2 až 3 cm méně a váha ukazuje minus 3 kg. To je skvělé, ne? Tak pokračujte!
6 zásad jak přeprat špeky
 1. Omezte množství jídla, ale tak, abyste neměli hlad. „Při hubnutí byste rozhodně neměli mít hlad,“ upozorňuje doktorka Málková.
 2. Mnoho lidí s nadváhou jí rychle. „Dávají si do úst velká sousta, rychle je polykají a myslí si, že čím méně času jídlu věnují, tím méně toho snědí. To je však zásadní omyl,“ říká doktorka Málková.
 3. Pokud nechcete dodržovat speciální jídelníčky, jezte jen polovinu toho, kolik jste byli zvyklí. Např. ke snídani místo dvou rohlíků jeden a večer, když už si pivo dát musíte, tak místo velkého jen malé. Ještě lepší je dvojka bílého.
 4. Vyvarujte se »zaručeným« dietám, které slibují, že díky nim určitě shodíte. Spíše uškodí. „Při těchto dietách je snížen energetický příjem často více, než by měl být, a i proto po ukončení diety dochází k tzv. jojo efektu a člověk nabere větší hmotnost, než měl před redukcí,“ upozorňuje doktorka Jana Čepová, primářka Ústavu klinické biochemie a patobiochemie Fakultní nemocnice Motol v Praze.
 5. S dietním režimem si nezahrávejte. Musíte být přesvědčeni, že pro zhubnutí uděláte maximum. Cílem je snížení váhy, ale zároveň nás učí navyknout si na jiný stravovací režim. Jde o dlouhodobou, spíše celoživotní úpravu jídelníčku a životního stylu.
 6. Své úspěchy nekontrolujte jen váhou, ale i centimetrem. Obvod pasu o zdraví vypovídá obvykle víc než kilogramy.
Články odjinud

Kontakty

 • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
 • Telefon po 17.00: 225 974 164
 • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.