Máte zlobivé dítě? Možná to zavinila »éčka« a chemie! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 28. května 2022

Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián

Máte zlobivé dítě? Možná to zavinila »éčka« a chemie!

Děti a éčka nejdou dohromady.
Děti a éčka nejdou dohromady. (Profimedia.cz)

Je vaše dítko roztěkané, málo spí, hodně se vzteká, nevydrží se delší dobu soustředit, a tak jsou jeho školní výsledky bídné? Nemusí být zlobivé či hloupé. Může mít i vysoké IQ a mimořádné schopnosti. Možná trpí dyslexií, dysgrafií, dyskalkulií nebo ADHD – hyperaktivitou s poruchou pozornosti.

Tyto problémy jsou s pomocí psychologa řešitelné, objevíte- -li je včas. »Dys« porucha nemusí být však jediným důvodem. Vinu může na tom mít i stravování, včetně pití. Problémy podporují nebo dokonce způsobují mnohá »éčka« – konzervanty, umělá barviva, zvýrazňovače chuti a vůně. Najdeme je v cukrovinkách nebo sladkých limonádách. Např. E124 – Ponceau 4R (Cl potravinářská červeň 7) může u dětí vyvolat či zhoršovat hyperaktivitu. Bývá v kečupech, cukrovinkách, marmeládách, zmrzlinách či limonádách.

Nejlepší je pramenitá a kojenecká voda, pozor na limonády

Děti bychom měli držet daleko od slazených limonád či energetických nápojů. Kofein, kyselina fosforečná, barviva a spousta cukru – to pro ně vážně není vhodný koktejl. A to nemluvíme o riziku obezity. Základem pitného režimu by měla být pramenitá nebo kojenecká voda.

Vsaďte na hořčík a cholin

Pro činnost mozku a schopnost soustředit se jsou vhodné především ty s obsahem hořčíku. Ten najdete, kromě minerálek, ze kterých vstřebává nejlépe, i v luštěninách, sójových rybách, bulguru či mouce. Jeho zásobárnou ořechy, hlavně mandle. Zaměřit byste se měli i na stravu s vysokým obsahem cholinu, který prospívá komunikaci mezi našimi nervovými buňkami. Největším zdrojem jsou vaječné žloutky, játra, luštěniny, burské oříšky nebo obilné klíčky.

Autor:  qr

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.