Náhlá srdeční smrt - Jaroslav Vilím (64): Už jsem byl mrtvý

PRAHA – Smrtka přišla k Jaroslavu Vilímovi (64) ze Strakonic z ničeho nic. V jedenáct hodin dopoledne si sedl do křesla, natáhl nohy, četl noviny a »umřel«. Pak už si pamatuje jen bílý strop a zářivky v nemocnici. Když se probral, bylo půl páté odpoledne.
Prodělal náhlou srdeční smrt! Kdyby mu syn neposkytl první pomoc, byl by už dávno mrtvý. Měl štěstí, zařadil se mezi 1500 pacientů, kteří v České republice za rok nemoc přežijí.
„Za náhlou srdeční smrt se považuje takový stav, kdy je úmrtí náhlé a neočekávané a nemocný byl prokazatelně posledních čtyřiadvacet hodin zdravý a bez obtíží,“ vysvětluje kardiolog Miloš Táborský z pražské nemocnice Na Homolce.
„Začalo to v červnu 1992. Musel jsem v noci do práce a udělalo se mi mdlo. Lékař zjistil, že mám přetíženou levou srdeční komoru. Dostal jsem léky a všechno bylo zase v pořádku,“ vypráví Jaroslav Vilím. Opravdová zkouška ohněm přišla v prosinci. „Seděl jsem v křesle, nohy jsem měl na gauči a četl noviny. Bylo to dopoledne asi v jedenáct. Dostal jsem zástavu srdce. Naštěstí zrovna přišel do obýváku syn. Hned mi začal dělat resuscitaci,“ popisuje Vilím, kterému rychlá pomoc a masáž srdce zachránila život. „Dostal tzv. fibrilaci komor, při níž velmi rychle a nepravidelně bije srdíčko a která vede během několika vteřin k bezvědomí a bez léčby k smrti. Měl velké štěstí, že v té době měl doma syna, který ho úspěšně resuscitoval,“ říká kardiolog Táborský.
Hned za měsíc mu lékaři implantovali defibrilátor, přístroj, který dokáže poruchu srdečního rytmu elektrickým výbojem napravit.
„Tehdy mě museli rozříznou hrudní kost, vyndat srdce a obšít ho elektrodami. Samotný defibrilátor, velký jako krabička na mýdlo, jsem měl zašitý v břiše,“ říká Vilím. Od té doby už má pátý přístroj. „Musí se měnit kvůli bateriím. Teď už je malinký a mám ho pod klíční kostí. Když srdce přestane správně fungovat, tak dostanu elektrický výboj. Je to stejné, jako když záchranáři nastřelují člověka v bezvědomí těmi »žehličkami«. Pokaždé se cítím, jako když si sáhnu do zásuvky a dostanu petelici dvě stě dvacet, taková je to šupa. Předtím necítíte nic, až najednou dostanete výboj. Při chůzi, jízdě na kole,“ popisuje Vilím.
Co je defi brilátor?
Přístroj, který odstraňuje nepravidelnou činnost srdce. Pomocí elektrického výboje »vymaže« chaotickou srdeční činnost a pomůže vrátit pravidelný rytmus srdce. Dnes jsou defibrilátory mnohem menší, mají jen několik centimetrů a při jejich implantaci se už nemusí otevírat hrudník. „Elektrody se do srdce zavádí na katetrizačním sále. V místním znecitlivění se provede vpich do podklíčkové žíly, poté je do místa vpichu vložen zavaděč, kterým se zavádí speciálními katetry elektrody až do srdce,“ vysvětluje kardiochirurg Miloš Táborský.
18.10.2006