5 důvodů proč je ženám větší zima! Vědecky dokázáno...

Určitě jste si už všimli toho, že si ženy během zimních měsíců mnohem častěji stěžují, že je jim zima, než muži. Věty typu: „Miláčku, mohl bys zapnout topení? Je tu zima!“ zná snad každý chlap. Je to jen ženský rozmar a rozmazlenost? Kdepak! Vědci dokázali, že existuje minimálně 5 důvodů, proč tomu tak je. A ženy jsou v tom zcela nevinně! Což ale neznamená, že když žena řekne: „Chtělo by to norkový kožich,“ tak by měl chlap prodat auto a běžet tryskem do obchodu.
1) Mají méně svalů
Ženské tělo je jinak stavěné než mužské a má méně svalů. Svaly přitom skvěle hřejí, protože jsou plné krevních cév. Čím více svalů, tím lepší prokrvení a i větší teplo.
2) Jsou menší
Postava ženy je menší a také lehčí. Má tedy menší obsah i objem. Vytváří tedy méně tepla a bohužel se také mnohem rychleji ochlazuje.
3) Ženy mají více stažené cévy
Ženy mívají více stažené cévy než muži. To znamená, že jsou cévy užší a vydávají méně tepla.
4) Mají jemnější kůži
Zatímco mužská kůže je relativně tvrdá, ženská je o poznání jemnější. Není divu, že tedy citlivěji reaguje na pokles teplot. Mimochodem, věděli jste, že kůže obsahuje čtyřikrát více senzorů pro chlad než pro teplo?
5) Jiné proudění krve v těle
Někteří vědci také tvrdí, že ženy cítí chlad jinak než muži i proto, že jim jinak fungují vnitřní pochody. Když je chladno muži, krev spěchá do kůže a snaží se s chladem vyrovnat. U ženy, coby potenciální matky, to prý příroda vymyslela tak, že krev míří do středu těla, aby před chladem ochránila především orgány, nutné pro početí a donošení dítěte.
Pravdu hledej v minulosti
Se zajímavou teorií, kterou podporuje řada vědců, přispěchal univerzitní profesor Mike Tipton z Portsmouthu ve Velké Británii. Podle něj je třeba hledat důvod toho, že je ženám větší zima, v minulosti. Podle něj se člověk vyvinul na rovníku, kde bylo stále teplo.
Teprve pak začal migrovat do celého světa, tedy i do míst, kde bylo mnohem chladněji. Proto jsme začali nosit oděvy, rozdělávat oheň a stavět obydlí. Muži přitom byli celé dny venku a sháněli potravu, zatímco ženy se celé dny staraly o oheň, tudíž byly zvyklé na mnohem vyšší teploty. Sotva se pak vzdálily od ohně, byla jim zima. Muži byli díky pobytu venku mnohem odolnější.
Jak se bránit pocitům chladu
- Dopřejte si kvalitní ovocné džusy. Mají v sobě vitaminy a antioxidanty, které tělo v boji proti chladu potřebuje.
- Dýchejte zhluboka. Vaše odolnost se tak může zvýšit až o polovinu.
- Oblékněte si více vrstev oblečení. Je to účinnější než jedna velmi silná bunda.
- Nejvíce tepla uniká přes hlavu – noste čepici!
- Nemějte na sobě vlhké oblečení – to ochlazuje tělo. Jakmile se začnete potit, rozepněte si bundu.
Obézním tepleji není
Často se říká, že obézní lidé pociťují chlad méně, protože je chrání »sádlo«. Jenže tak to není! Tuk sám o sobě nehřeje, jen je lepším izolantem. Chlad jím tak i tak pronikne, jen mu to trvá o něco déle. Obézním lidem také mnohem déle trvá, než se pak zpátky zase ohřejí. Takže tukové polštáře žádnou výhodou nejsou.