Příběh dívky Báry: Když se řežu, cítím volnost!

Studentka Bára (17) trpí sebepoškozováním. Veškeré své trápení řešila tím, že se řezala žiletkou do rukou nebo se pálila cigaretou. Léčba této psychické poruchy je běh na dlouhou trať. Dívka navíc nemá oporu v rodině. Jediný, kdo jí pomáhá, jsou pracovníci nízkoprahového klubu v Praze.
Barbora žila u své matky a jejího nového přítele. Ani s jedním neměla dobrý vztah, matky se dokonce bála. Občas přespávala u své sestry, která se živila jako striptýzová tanečnice.
V nízkoprahovém klubu se objevila poprvé v roce 2007. S nikým příliš nekomunikovala a často plakala. Díky trpělivosti tamních pracovníků se však začala pomalu otvírat. „Přiznala jsem se jim, že si ubližuju. Pomáhá mi to. Když se řežu, cítím bolest a uvolnění. Aspoň něco cítím,“ popisuje Bára. Díky psychoterapii se její stav výrazně zlepšil. Začala se o sebe více starat, ve škole ji to víc bavilo, byla veselejší, řezné rány se začaly hojit a nové nepřibývaly.
Během školního roku si ale našla partnera, o dost staršího cizince. Nejprve byla Bára šťastná, asi po měsíci však zjistila, že její přítel je dealer drog. Zprvu se s ním chtěla rozejít, ale postupem času mu jeho dealerství začala tolerovat.
O letních prázdninách se s ním rozešla, což nesla velmi těžce. Naštěstí se však znovu obrátila na pracovníky klubu a začala docházet k psychiatričce. „Potřebovala jsem vyslechnout od někoho, kdo mě nebude soudit, mít si komu postěžovat, komu zavolat či poslat SMS v případě nouze,“ říká dívka. Sebepoškozování se jí nakonec podařilo zvládnout, ale ví, že se může nutkání ubližovat si kdykoliv vrátit. Bára se také hodně osamostatnila: začala si přivydělávat na brigádách v supermarketu a nyní je spokojená.
Co je to nízkoprahový klub?
Přístup má do něj kterýkoliv mladý člověk ve věku 6 až 26 let. Nemusí se nijak prokazovat. Pracovníci se mu snaží pomoci a neodsuzují ho, i když je třeba konzumentem drog nebo provozuje prostituci.
Co řeší kluby?
● problémy ve škole a s vrstevníky
● útěky z domova
● špatnou sociální situaci rodiny
● experimenty s návykovými látkami
● předčasnou sexuální aktivitu
● pomoc v krizi
● doučování a jiné vzdělávací aktivity
● doprovody (k soudu, na úřady)
Ilustrační foto ČTK