Srdeční infarkt? 93 % Čechů má šanci přežít!

Největším zabijákem Čechů jsou kardiovaskulární nemoci, ročně jim podlehne více než 50 tisíc lidí. To je téměř dvakrát tolik, než obávané rakovině a více než polovina všech úmrtí u nás... Ještě před deseti lety na srdeční infarkt zemřelo podle statistik 30 % nemocných. Dnes ho má šanci přežít 93 % pacientů.
Pozitivní statistiky má dále podpořit vybudování specializovaných kardiovaskulárních center, o jejichž vzniku rozhodlo ministerstvo zdravotnictví. „Koncentrace do center znamená zásadní krok k zajištění špičkové kardiovaskulární péče pro všechny pacienty na území celé republiky. Neznamená to ale rušení stávajících pracovišť,“ uvedl Marek Šnajdr náměstek ministryně zdravotnictví.
Proč kardiovaskulární centra?
Jednoduše proto, aby se na srdeční infarkty a další nemoci srdce a cév umíralo v Česku méně.
-
Situace v roce 1998
„V těch nejmenších nemocnicích byla úmrtnost na srdeční infarkt okolo třiceti procent. Ve středně velkých to bylo okolo patnácti procent a ve velkých centrech byla úmrtnost okolo sedmi procent,“ uvedl profesor Petr Widimský z České kardiologické společnosti. -
A dnes?
Dnes je 93 % pacientů léčeno moderně tzv. koronární angioplastikou. „Zbývajících 7 % pacientů přichází k lékaři pozdě. Nezavolají včas záchrannou službu, nevyhledají lékařskou péči. Když přijde pacient po 24 hodinách, tak angioplastika nemá výrazný smysl,“ říká prof. Widimský.
Profesor Petr Widimský - Nedostanete se do centra? Je to chyba!
-
Každý pacient s diagnostikovaným srdečním infarktem musí být převezen na katetrizační sál, kde se provádějí koronární angioplastiky. „Tedy do kardiovaskulárního centra. Nemá být dopravován do nejbližší malé nemocnice, která toto nemůže dělat. Pokud se to stane, je to chyba,“ říká prof. Petr Widimský.
-
Proč? „V malé nemocnici nepracuje zpravidla žádný kardiolog, nebo tam je jeden, který není schopný zajistit službu 24 hodin denně. Každé kardiovaskulární centrum zaměstnává mezi 10 až 30 kardiology. Zajišťuje naprosto suverénně přítomnost několika kardiologů ve službě, kteří se o pacienta postarají,“ vysvětluje prof. Widimský.
Kardiovaskulární centra v ČR
-
Praha: Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Všeobecné fakultní nemocnice, Fakultní nemocnice v Motole, Nemocnice na Homolce, IKEM, Ústřední vojenská nemocnice.
-
Regiony: Fakultní nemocnice Plzeň, Fakultní nemocnice Hradec Králové ve spolupráci s Pardubickou krajskou nemocnicí, Fakultní nemocnice Ostrava, Nemocnice Podlesí v Třinci, Fakultní nemocnice Olomouc, Nemocnice České Budějovice, Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně, Krajská zdravotní Ústí nad Labem, Krajská nemocnice Liberec, Nemocnice Jihlava, Karlovarská krajská nemocnice.