Města mají chránit obrovské kupole

5:00 - Je tomu skoro přesně 4 roky, co hurikán Katrina zpustošil americké město New Orleans, 1300 lidí zabil a desetitisíce připravil o střechu nad hlavou. Protože se přírodní katastrofy opakují se železnou pravidelností a jejich počet stoupá, vymýšlejí vědci stále více způsobů, jak lidstvo chránit. Jeden z posledních nápadů je opravdu originální – města mají chránit gigantické kupole. Žít bychom tedy jednou mohli v obrovských »sklenících«, ve kterých nebude nikdy pršet.
..
Plánem amerických inženýrů je postavit kolem celého města obrovskou kupoli, jakýsi poklop složený ze 147 000 panelů vyrobených ze speciální odolné, ale velmi lehké folie. Ta by měla vydržet nápory větru o rychlosti až 290 km/h, což je víc než hurikán stupně 5, jakým byla třeba Katrina, která udeřila rychlostí kolem 250 km/h. Celá stavba bude nesmírně náročná, stavět se bude i pomocí vzducholodí a armádních letadel.
Konstrukce
Vzhledem k hmotnosti součástí a výšce kupole tyčící se do výšky 460 metrů není možné použít při stavbě lešení ani jeřáby. Inženýři tedy plánují použít těžké dopravní vrtulníky a nový typ heliem plněných řiditelných vzducholodí.
Tvar kupole
Celá kupole je složena z hexagonů (šestiúhelníkových částí), které jsou k sobě pospojovány jako včelí úl. Aby měla ale stavba opravdu tvar kupole, je po povrchu strategicky rozmístěno 12 pentagonů (pětiúhelníkových částí).
Největší na světě
Celková plocha 6400 km² dělá z této kupole, která byla původně navržena pro americký Houston, suverénně největší stavbu s největší střechou na světě. Celé monstrum podpírá více než 369 000 úzkých ocelových prutů. Stavba začne být nestabilní až ve chvíli, kdy přijde alespoň o 75 000 prutů.
Vjezd do města
Masivní vrata budou zavřena v případě, že na město udeří hurikán nebo jiné extrémní a nebezpečné počasí. Betonové základy budou zapuštěny velmi hluboko do země.
Větrání
Na úplném vrcholu kupole se nachází několik desítek otočných panelů. Díky nim bude možné větrat, regulovat teplotu, odvádět znečištění atd. Také tudy mají létat ptáci.
Bezpečné panely
Panely nebudou vyrobeny ze skla, protože to by bylo příliš těžké a pro lidi dole samozřejmě nebezpečné. Materiál, ze kterého jsou panely navrženy, se jmenuje EFTE a jedná se o speciální třívrstvou folii, která má oproti sklu asi jednoprocentní hmotnost. Pokud se působením nepříznivého počasí panel uvolní, neohrozí obyvatele města, protože nespadne dolů, ale spíš bude ladně poletovat jako peříčko. Tato technologie byla využita například při výstavbě plaveckého stadionu pro Olympijské hry 2008 v Pekingu.
Stavební vzducholodě
Při stavbě budou pomáhat speciální, heliem plněné vzducholodě, které budou vynášet do výšky více než 460 metrů jednotlivé panely a skládat je s pomocí dělníků dohromady. Tyto vzducholodě vydrží ve vzduchu i několik hodin a unesou náklad o hmotnosti přesahující 2 tuny.
Infografika Aha! – Tomáš Klomfar