Den otců: A tady je jejich malá typologie… Hravý, mazlící nebo tradiční? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 24. července 2024

Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub

Den otců: A tady je jejich malá typologie… Hravý, mazlící nebo tradiční?

Tátu bychom si měly hýčkat.
Tátu bychom si měly hýčkat.  (iStock)

Jsou to neméně důležití členové rodiny, a přitom vlastně docela diskriminovaní! Mámy slaví jednou ročně svůj svátek, ale co tátové? Nu, možná se budete divit, ale dnešek je v kalendáři značený jako Den otců! Jak vzpomínáte na toho svého? A jaký taťka jste vy?

Zodpovědný táta

Tito taťkové jsou jako chodící kalendář. Vědí, kdy má jejich dítě jaký kroužek, zajišťují i všechny praktické záležitosti týkající se školní docházky. S dětmi se často učí, na hraní jim ale nezbývá čas. Příliš nedávají najevo svou lásku, ovšem to neznamená, že ji hluboko ve svém nitru neprožívají.

Konverzační táta

Rádi si se svými dětmi povídají. Díky tomu znají jména všech kamarádů i úhlavních nepřátel, dokážou pochopit emoce svého potomka i to, kde má limity. Zásadně nepoužívají fyzické tresty. Razí heslo, že vše se dá vysvětlit. Místo her si s dětmi rádi čtou knížky nebo jim vyprávějí smyšlené pohádky.

Táta vychovatel

Poměrně přísný typ táty, který má o své dítě velký strach a někdy tak může působit jako hlídací pes. Dohlíží na to, aby byl potomek včas doma, v případě nutnosti mu uštědří pohlavek. Často s dítětem navštěvuje také lékaře, chce mít zkrátka všechno pod kontrolou.

Mazlící táta

Citliví taťkové, kteří se v každé volné chvíli se svou ratolestí mazlí a říkají jí, jak moc ji mají rádi. Z rodičovské dvojice jsou oni těmi, kteří usměrňují svou drahou polovičku, když dětem ukládá tresty. Rádi potomkům kupují dárky, milují, když mohou udělat radost.

Hravý táta

Tohle je ten typ otce, který naučí děcka jezdit na kole, na lyžích, s chutí s nimi prolistuje encyklopedii a odpovídá na všetečné otázky o tom, proč se rodí děti. Vymýšlí zábavné a bláznivé hry, rád tráví s dětmi čas venku. Z případných prohřešků svých ratolestí si dělá spíš legraci.

Táta týmový hráč

S matkou nemají role rozdělené, pečují o celou domácnost i potomky společně. Společně se také domlouvají na výchovných postupech, společně udílejí tresty, často také společně navštěvují lékaře i třídní schůzky.

Táta hlava rodiny

Táta dle tradičních modelů – stará se o finance, většinu času tráví v práci, přesto v rodině nastavuje pravidla. Bývá přísný, mnohdy vynervovaný, na děti zvyšuje hlas a daleko nejde ani pro facku. Ze všech sil se ale snaží, aby se rodina cítila bezpečně.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.