Prezidentský kandidát Jan Švejnar: Tak trochu baron Prášil...

PRAHA – Kandidát na prezidenta Jan Švejnar se chtěl udělat zajímavějším, než ve skutečnosti je. Na internetových stránkách uvádí, že je členem »nominační komise pro Nobelovu cenu v oboru ekonomie«. Podle MF Dnes ale žádná taková komise neexistuje.
Kandidát na prezidenta Jan Švejnar se chtěl udělat zajímavějším, než ve skutečnosti je. Na internetových stránkách uvádí, že je členem »nominační komise pro Nobelovu cenu v oboru ekonomie«. Podle MF Dnes ale žádná taková komise neexistuje.
Navíc se o tom zmiňuje jen v českých životopisech. Proč? Chce snad protikandidát Václava Klause oslnit před nadcházející prezidentskou volbou, která se uskuteční už 8. února? Pro Švejnara může být povzbudivý výrok šéfa ČSSD Jiřího Paroubka, který v rozhovoru pro deník Právo uvedl, že pokud komunisté dají své hlasy právě Švejnarovi, má velkou šanci stát se prezidentem.
1. rozpor
Tvrdí: Jsem člen četných profesních asociací, včetně nominační komise pro Nobelovu cenu v oboru ekonomie.
Skutečnost: Na Královské akademii věd, která Nobelovy ceny uděluje, o tom však nic nevědí. Švejnar přiznává, že v žádné komisi není. „Ve snaze jednoduše formulovat fakt, že patřím k ekonomům, kteří mají slovo ve výběru kandidátů na Nobelovu cenu, jsem autorizoval formulaci se zavádějícím termínem komise. Za to se omlouvám.“
2. rozpor
Tvrdí: Jsem považován za architekta českých ekonomických reforem.
Klaus ale oponuje: „On se na ekonomické transformaci nepodílel, ani milimetrem se toho nezúčastnil.“
Švejnar se brání: „Termínem »architect of reforms« (architekt reforem, pozn. red.) se myslí ideový vůdce, nikoli výkonný inženýr.“
Skutečnost: Švejnar na počátku devadesátých let zaslal vládě svou představu o tom, jak by měla reforma probíhat. Nakonec však zvítězila Klausova kuponová privatizace.