PŘEDPOVĚĎ POČASÍ: Šokující teplotní SKOK! Na jaro zapomeňte! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 3. června 2023

Svátek slaví Tamara, zítra Dalibor

PŘEDPOVĚĎ POČASÍ: Šokující teplotní SKOK! Na jaro zapomeňte!

Ilustrační foto
Ilustrační foto (HZS Moravskoslezského kraje)

Počasí znovu plete přírodu. Jarní teploty okolo 12 stupňů ukončí vpád mrazivého vzduchu ze Sibiře. Nad ránem příští týden naměříme místy i –15 °C.

Zima se rozhodně nevzdává, i když to tak při pohledu z okna na většině míst Česka nevypadá. Zatímco dnes ještě jarní květiny optimisticky vykukují z vlhké hlíny, rozvíjejí květy a ptačí páni zahájili zpěvem námluvy, ze severovýchodu se už do Česka valí mráz ze Sibiře. Teploty se nad nulu nepodívají mnohde ani během dne, nad ránem pak může být i –15 °C. „Jakmile dorazí chladný vzduch k vlhčímu a teplejšímu, zformují se zimní bouře. Na řadě míst bude výrazně sněžit,“ píše Marco Korosec z meteorologické společnosti Severe Wheater Europe.

Chumelenice na horách Ochlazení přijde do Česka v neděli. Nejprve naše hranice jen »lízne« ze severu, ale během pondělí až středy se postupně rozšíří po celém území Česka. Rozdíly mezi severem a jihem zmizí a v polovině příštího týdne bude mrznout všude. Sněžit by pak mělo i v nížinách, na horách se čekají intenzivnější chumelenice. Ochlazení by ale nemělo mít dlouhého trvání, už o dalším víkendu meteorologové očekávají teploty okolo nuly.

Jak bude?

Dnes: zataženo, občasný déšť, den 5 až 10 °C, na jihu Moravy až 12 °C.

Pátek: zataženo, občasný déšť, noc –2 až 2 °C, den 3 až 7 °C.

Sobota: zataženo až oblačno, déšť, noc –2 až 2 °C, den 2 až 7 °C.

Neděle: zataženo, déšť, noc –2 až 2, den –1 až 4 °C, na jihu až 7 °C.

Pondělí: oblačno, déšť se sněhem, noc –10 až 2 °C, den –5 až 0 °C.

Východní bestie udeří

Vpádu ledového vzduchu ze Sibiře do Evropy se říká beast from east, tedy bestie z východu. Pojmenování pochází z Velké Británie, kam skutečně vzduch dorazí z východu. Pro Česko jde spíše o bestii ze severovýchodu.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.