Podivný skon herce Luťanského ve Vietnamu: Nikdy nezjistím, jak brácha zahynul | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 25. dubna 2024

Svátek slaví Marek, zítra Oto

Podivný skon herce Luťanského ve Vietnamu: Nikdy nezjistím, jak brácha zahynul

Bratr zemřelého herce Ivana Luťanského Štěpán.
Bratr zemřelého herce Ivana Luťanského Štěpán. (Foto: M. Pekárek, archiv rodiny, ČT)

Žižkovský frajer, neúnavný hledač pokladů a lovec známých tváří. To je fotograf a kameraman Štěpán Luťanský (72), který až do konce prázdnin vystavuje na pražské žižkovské radnici své fotografie a také obrazy. V srpnu to bude už 37 let, co jeho bratr, herec Národního divadla Ivan Luťanský (†30) zahynul za dosud ne zcela vyjasněných okolností ve Vietnamu.

Myslíte, že se někdy dozvíte pravdu o smrti svého bratra?

„Pravdu o smrti mého bratra se nedozvíme. Už z toho důvodu, že verzí o jeho smrti je několik – a která je ta pravdivá? A popravdě řečeno, už ani s devadesátiletou mamkou nemáme zájem o další »důvěryhodné« svědky."

Oficiální příčinou úmrtí byla autonehoda. Co se vám na tom nezdálo, že jste před lety začal pátrat na vlastní pěst?

„Pokud se dozvíte o smrti někoho blízkého, tak je to vždy šok, a berete vše, co je vám předloženo, jako pravdu. Ovšem časem si začnete říkat, proč on a proč zrovna tak. Najednou se vám začnou vybavovat nesrovnalosti ve sdělení o smrti. A tak to bylo i v případě mého bratra. Nikdo, kdo s ním byl ve Vietnamu, k nám nepřišel, aby nám vysvětlil důvod úmrtí. Když jsme s mamkou chtěli provést identifikaci, bylo nám řečeno, že mrtvola je majetek státu a nikoliv rodiny a že byl údajně identifikován podle pasu. Dále nám přišly tři úmrtní listy, každý s jiným datem i místem nehody. A další a další pochybné nesrovnalosti, než byla oficiální verze.“

Jak jste přišel na to, že byl zastřelen ze samopalu? A jak k tomu podle vás došlo?

„Ozval se mi nějaký člověk, je to asi čtyři pět let, a řekl mi, že mu skončila mlčenlivost, takže mi může říct, jak to s bráchou bylo. Údajně se připletl k ozbrojenému přepadení a když chtěl pomoct oběti, Ivan byl totiž výborný karatista, tak ho ze zálohy údajně někdo zastřelil samopalem. Další verze.“

Také se říkalo, že gazík s vaším bratrem vjel do zakázaného území!

„Této verzi s gazíkem nevěřím.“

Od cesty do Vietnamu prý Ivana zrazoval táta. Proč?

„Otec mu cestu rozmlouval, protože mu byla podezřelá rychlost, s jakou mu sekretář Národního divadla a příslušník Státní bezpečnosti Ivo Kubeš vyřídil cestu. Podle mého názoru byl Ivan vylákán ven a tam zavražděn, jelikož byl režimu nepohodlný. Jako už známý herec Národního divadla dost tvrdě vystupoval proti režimu. Jeho osud byla láska k buddhismu a toho právě Kubeš využil.“

Jaká lumpárna s mladším bráškou vám nejvíc utkvěla v paměti?

„Když jsme se přestěhovali nad Ohradu, naší bojovou plání se staly Židovské pece, hora Vítkov nebo třešňovka v Hrdlořezích. Tím, že byl brácha o pět let mladší, tak nezapadal do našich plánů. Lezli jsme po starých půdách a sklepích, kde jsme hlavně kradli kočárky, abychom si mohli z koleček udělat káry a závodit, klidně i na hlavní silnici. Kolem patnáctého roku už jsme měli jiné záliby, holky – a hlavně – svět ovládli Beatles. A nás taky. Jenom film Perný den jsme s klukama viděli v kině Tábor dvanáctkrát! Od té doby miluji tuto skupinu a její rozpad jsem jako mnoho mých vrstevníků těžko nesl. To byl také důvod, proč jsem namaloval obraz Poslední večeře Beatles, který v současné době vystavuji i s fotografiemi na Žižkovské radnici.“

Je to vaše první výstava v životě. Proč jste se k tomuto kroku rozhodl právě teď a proč jste si zvolil jako téma Tváře?

„Nikdy jsem nevystavoval, i když mám tisíce negativů, ještě z mojí profese fotoreportéra. Rodina mě ale přesvědčovala, abych takovou výstavu udělal. Pro téma Tváře jsem se rozhodl, protože mám přes čtyři stovky portrétů herců, sportovců, politiků a jiných známých i neznámých, ale zajímavých osobností. Chtěl jsem, aby to nebyla výstava o požárech, válce, násilí a jiných, dnes tak populárních fotografiích, ale o portrétech lidí, kteří něco v životě dokázali.“

Celý článek najdete v tištěné verzi Aha! 18.7.2020

 



Přečtěte si
-bello-
18. 7. 2020 • 12:11

Díky za tip, půjdu se tam na tu výstavu podívat. Fotky mě hodně zajímají. Je ale naprostá blbost, že mu vyřídili komunisté cestu rychle, aby se ho zbavili. To pan fotograf Štěpán Luťanský bájí !!! Luťanský Ivan nebyl žádný odbojář a navíc r. 1983 nebyl rok 1950 a Horáková ! Přesně tak se předělává v Česku dějepis a Milion chvilek apod. se ten takto zmrvený dějepis učí!
Normalizace nebyla pro Česko procházka , sem tam to bylo peklo, ale ne takové, aby ho museli zavraždit až v dálném Vietnamu.Odjel tam na pozvání vedoucího sekretariátu ND, kde hrál Hamleta! Pokud by byl až takový odbojář, zastavili by mu činnost, popř. zavřeli.V Národním divadle hrát nebylo jen tak a nespokojených s režimem jich tam bylo bylo víc.Řekla bych, že na svou prudkou povahu doplatil a s tím komunisté neměli nic společnýho.Když dojdou argumenty , vždy se začne s tím, že za všechno může " bolševik"
To jsou argumenty blbů.
Je asi strašný,nevědět co se s bráchou stalo, možná ani mrtvý není ....

majojo
18. 7. 2020 • 07:27

Prostě jste nic moc nedokázal, pane Luťanský. Tak se přiživujete na mrtvém bráchovi. Nechte ho už, sakra, klidně spát. Byl stokrát kvalitnější než vy kdy budete.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.