Miliardy skryté za břečťanem | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 27. května 2024

Svátek slaví Valdemar, zítra Vilém

Miliardy skryté za břečťanem

Výklenek za rezavými dvířky a rozbujelým břečťanem skrýval poklad.
Výklenek za rezavými dvířky a rozbujelým břečťanem skrýval poklad. (Foto italská policie, G. Klimt)

Podle klasického klišé detektivek je vrahem zahradník. V téhle zápletce, a to skutečné, je ovšem zahradník spíše detektivem! Objevil jeden z nejhledanějších obrazů světa, a to jen pár metrů od místa, odkud před 23 lety zmizel.

Portrét dámy namaloval Rakušan Gustav Klimt roku 1917, rok před smrtí, a s cenou 60 milionů eur (1,5 mld. Kč) se řadí k jeho nejdražším dílům. Roku 1997 ovšem z italské Galerie Ricci Oddiho zmizel. Mělo se za to, že byl ukraden. Teď se ukázalo, že vlastně nikdy neopustil objekt galerie, byl skrytý jako v zarostlém zámku Šípkové Růženky. Zahradník se pustil do léta zanedbávaného břečťanu na zdi budovy a pod šlahouny objevil zarezlá dvířka. Ve výklenku za nimi se skrýval pytel na odpad. Když ho otevřel, našel poklad. A to doslova. Obraz za více než miliardu! K údivu vedení galerie je plátno v pořádku a po kontrole expertů, zda nejde o padělek, by se brzy mohlo zase vystavit. Že nejde o falzum, prý napovídají razítka na zadní straně plátna, jež tam byla dána při zápůjčce díla do jiné výstavní síně.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.