Vzácné vodnice posvátné mají v pražské zoo luxusní terárium: Žáby se páří v chrámu!

Velekněžky se zabydlely v Zoo Praha. Vzácné žáby vodnice posvátné se prohánějí v novém teráriu inspirovaném zatopeným chrámem, který stával na břehu jezera Titicaca v Peru před 1000 až 1500 lety.
Pozoruhodné a kriticky ohrožené vodnice se v »chrámu« rychle zabydlely a jsou v něm spokojené. Hned poté, co je chovatele do nádrže vypustili, se začaly pářit. „Návštěvníci tak mohou sledovatsamice v pevném objetí samců,“ uvedl kurátor chovu plazů a obojživelníků Petr Velenský.
Dýchají kůží
Vodnice posvátné bývají také označovány jako šourkové žáby. S jejich pohlavním orgánem to ale nemá nic společného. Jde o kyslík. Vodnice nikdy neopouštějí vodní prostředí a téměř výhradně dýchají kůží. Vzhledem k nízkému obsahu kyslíku ve vysoko položeném jezeře jí musí využívat co největší plochu. „Proto mají kůži po stranách těla, na hřbetě a na zadních nohou velmi nápadně zřasenou. Z toho důvodu se někdy označují jako šourkové žáby,“ vysvětlila mluvčí zoo Lenka Pastorčáková.
Kriticky ohrožené
V přírodě vodnice posvátné žijí výhradně v jezeru Titicaca, které je dnes vinou znečištění na pokraji ekologické katastrofy. Kdysi jich tu byla podle odborníků miliarda, dnes jejich počet v přírodě klesl téměř k nule.
Předky chtěli sníst
Zoo Praha získala z Denver Zoo letos v březnu 19 potomků vodnic zabavených v peruánských restauracích, kde měly skončit na talířích hostů. Praha se tak spolu s vybranými severoamerickými a evropskými zoo zapojila do programu na vytvoření pojistné populace těchto žab v lidské péči.
Víte, že...
...domovina vodnic jezero Titicaca leží v Andách v nadmořské výšce více než 3800 metrů, plocha hladiny je asi 8300 km2 a hluboké je až 284 metrů? Přímo z Peru první žáby tohoto druhu dovezla americká Denver Zoo a poprvé je na severní polokouli předloni rozmnožila.