Billboardy stojí, značka chybí! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 30. listopadu 2023

Svátek slaví Ondřej, zítra Iva

Billboardy stojí, značka chybí!

Billboardy měly být dávno pryč.
Billboardy měly být dávno pryč. (Foto Aha! – J. Poláček, D. Malík, ministerstvo dopravy)

Billboardy podél dálnic zmizí, vyřešíme značku »Stop protisměr«. To jsou jen některé sliby nejdéle sloužícího ministra dopravy Dana Ťoka (59, ANO). Jenže na splnění části z nich se čeká déle, než na opravenou D1.

Kulový blesk neudeřil: Poutače stojí dál
Odstranění billboardů podél dálnic a silnic 1. třídy sliboval Ťok v září 2017, kdy měla proběhnout akce kulový blesk. Poutače stojící blíže než 250 metrů u dálnic a 50 metrů u silnic 1. třídy se měly stát minulostí. Jenže máme konec února 2019 a reklamní plochy stále stojí.
„Drtivá většina billboardů kolem dálnic je již pryč. Bylo odstraněno podél dálnic 912 billboardů,“ uvedla pro Aha! mluvčí rezortu Lenka Rezková. Podle ní další desítky poutačů demontovali sami majitelé. Je sice pravda, že podél dálnic poutače mizí, ale u silnic první třídy je to horší. Podle ministerstva zmizelo 820 billboardů, jenže další dál vesele stojí.
A co na průtahy říká sám ministr: „Zákaz billboardů není porušením vlastnických práv, jak tvrdili majitelé billboardů a jejich senátoři. Rozhodnutí ústavního soudu vyvrátilo argumentaci provozovatelů, kteří ústavní žalobou odůvodňovali svoje obstrukční chování“.

Tabule jízdy v protisměru : Za půl roku stojí jen jedna
O tom, že v Česku chybí značka výrazněji upozorňující řidiče na jízdu v protisměru hlavně v případě dálnic a silnic 1. třídy, se ministr Ťok rozmluvil loni v létě. Jenže ani po půl roce novou značku nemáme, i když si rezort nechal jednu vyrobit podle předloh ze zahraničí. Zatím osamocená stojí na modernizovaném úseku D1.
„Kvůli zrychlení rozhodl ministr dopravy, že bude schválena jedna podoba dané značky a policie do měsíce vybere ze všech doposud analyzovaných míst ta nejrizikovější. Následně požádá silniční správní úřad o povolení k umístění dopravní značky,“ sdělila mluvčí Rezková. Podle ní bude vše připraveno k rozmisťování prvních značek na jaře.
Policie už také vytipovala 7 míst, jedná se o sjezdy a nájezdy dálnic, kde řidiči často chybují. O potřebě podobného značení svědčí i nehoda z letošního února, kdy na dálnici D5 vjel do protisměru řidič (†83), který následně způsobil fatální nehodu. Případů dálniční jízdy v protisměru policie eviduje kolem 300 ročně.

Postavíme 210 kilometrů dálnic: Loni se otevřely jen 4 kilometry
Slib o dvou stech kilometrech dálnic nezazněl přímo od Dana Ťoka, ale lákalo na něj hnutí ANO před volbami 2016, za které ministr sedí ve vládě. Jenže to půjde splnit jen těžko, když se loni otevřely jen 4 kilometry nových autostrád. Podle dat rezortu se v současné době staví 107 kilometrů dálnic na tzv. zelené louce a dalších 21 kilometrů je oprava D1.
Ministerstvo do výstavby kilometrů dálniční sítě totiž započítává i opravu nejstarší autostrády v Česku. „I když nepřibude nový kilometr, stavebně jde o novou dálnici,“ argumentuje mluvčí ministerstva. Nejvíce rozestavěnými dálničními stavbami jsou a budou brněnská D1, jihočeská D3, karlovarská D6, chomutovská D7, hradecká D11, obchvat Frýdku-Místku a Otrokovic nebo pokračování dálnice D48. Pokud by se započítala i oprava D1, ministerstvo slib splní. Jenže bez ní k vytyčenému cíli chybí nějakých 85 kilometrů.

Jak se u nás stavělo
Rok Nové dálnice Modernizace D1
2016 26 km 8 km
2017 16 km 20 km
2018 4 km 26 km
2019* 22,5 km 0 km
2020* 33 km 14 km
2021* 25 km 57 km
Celkem 126,5 km 125 km
*Pozn.: Podle plánů ministerstva dopravy

Od zimy na odstřel
O ministru dopravy Danu Ťokovi se v posledních měsících často spekulovalo jako o šéfovi rezortu na odstřel. Jenže premiér Andrej Babiš (64, ANO) prohlásil, že nehodlá dělat změny v kabinetu před sjezdem svého koaličního partnera ČSSD. Jenže ten bude už tento pátek a sobotu. Během zimního kolapsu D1, kde řidiči uvízli několik hodin, předseda vlády svému ministrovi akorát vytkl špatnou komunikaci na sociálních sítích.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.