Nejtalentovanější děti Česka! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 10. června 2023

Svátek slaví Gita, zítra Bruno

Nejtalentovanější děti Česka!

Patronie soutěže, (zleva) Jan, Anička a David.
Patronie soutěže, (zleva) Jan, Anička a David. (Foto Aha! – Michal Protivanský, archiv Zlatého oříšku)

Ještě nemají občanku, stále chodí do základní školy, přesto strčí do kapsy kdejakého dospěláka. Dostali do vínku talent! Sedm dětí z celého Česka se včera stalo vítězi 20. ročníku soutěže Zlatý oříšek za rok 2018. Byli mezi nimi hudebníci, sportovci, spisovatelka či šikovný technik.


Jakub Janoušek (9): Chci vymýšlet stavebnice
Vyniká v technice a miluje stavebnice. Jakub z Třeště na Jihlavsku od roku 2018 soutěží v robotických soutěžích jako jednočlenný tým Kubík a umisťuje se na předních místech i ve světě. „Vyrobil jsem třeba robota na šlehání šlehačky nebo robota, který přemísťuje plechovku,“ popsal. Jeho díla mu zabírají většinu pokoje. „Dlouhodobě neplánuju, prostě mě přes noc něco napadne. Jednou bych chtěl být designérem u LEGA. Chci se proto setkat s jediným českým designérem, který tam pracuje,“ dodal.

Sofie Bradáčová (12): Píšu druhou knížku
Psát povídky začala takřka ihned, když se to naučila. „Píšu pořád, vlastně tomu věnuji veškerý svůj volný čas,“ říká Sofie Bradáčová z Václavovic na Frýdecko-Místecku. Její texty, například Pohádka o Šípkové Růžence trochu jinak a O čarodějnici Justýně, byly vydané v knížkách pro děti. Pravou spisovatelskou kariéru zahájila, když vydala svou vlastní Kouzelnou knihu. „Je o dětech jako jsem já, tahle tematika mě nejvíc baví,“ řekla Aha! s nadšením. Má rozpracovanou druhou knížku, kterou vydá díky výhře ve Zlatém oříšku.

Michaela Novotná (13): V mapách jsem jednička
Míša z Turnova se věnuje orientačnímu a radioorientačnímu běhu. Svůj koníček podědila po Běhám opravdu ráda, bohužel na tom nejde udělat kariéra,  za vyhrané peníze si koupím nové sportovní vybavení,“ popsala Míša která soutěží každý víkend. Trénuje proto minimálně třikrát týdně. Díky tomu vyniká v zeměpise. V loňském roce si vyběhla účast na MS žáků a v dorostu kategorii do čtrnácti let a stala se nejúspěšnější reprezentantkou Česka. Je nositelkou titulu mistryně světa.

Stali se slavnými
Na slavnostním vyhlášení se objevil vítěz prvního ročníku v roce 1998, šachista David Navara (33), v roce 2000 si sošku převzal Jan Smigmator (33), dnes swingový zpěvák a moderátor, a mezi nejšikovnějšími dětmi roku 2013 vynikala krasobruslařka Anna Dušková (19). Ta na zimních olympijských hrách v roce 2018 skončila s partnerem na 14. místě.

Vybírali ze 176 účastníků
Do celostátního kola soutěže se přihlásilo 176 dětí včetně dětských kolektivů. Odborná komise vybrala 21 finalistů.

Sedmička vítězů
Mezi sedm nejtalentovanějších se probojovali také saxofonista Alex Šesták (10) z Českých Budějovic, klavírista Vladimír Kuželka (10) z Chlumce, gymnasta Daniel David Kaplan (14) z Prahy a baletní soubor Dětský balet Praha.

Víte, že...
...kromě sošky vítězové obdrželi 15 tisíc korun?

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.